Kapat

On milyondan artı aboneye bir gecede limitsiz internet
İNTERNET 110 0

10 soruda limitsiz internet

Veri Teknolojileri Kurumu (BTK) kadar alınan kararla 2017 yılında kademeli olarak kaldırılmaya başlayan Adaletli Başvuru Formu Kotası (AKK) uygulaması 1 Ocak 2019’da en ince ayrıntısına kadar sona eriyor. 13 milyona yakın değişmez internet ve fiber kullanıcısını yakından ilgilendiren limitsiz internet dönemi birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Türk Telekom ve Turkcell göre açıklanan tarifeler göz önüne alındığında alıcı mevcut kotalı internete ödediğinden daha artı ödeme yapacak. bundan başka mevcut kotalı tarifesindeki sürat düşüyor. Yani tüketici düşük hıza daha pozitif para öderken, fiber internetle birlikte tarih olduğunu düşündüğümüz 4 Mbps ve 8 Mbps gibi fazla düşük hızlar bitmiş hayatımıza giriyor. Bu da donan video, geç açılan web sayfaları demek. İşte 10 soruda kotasız internet:

KOTASIZ PAKET NE ARAMAK?
Daha önceki uygulamada operatörler internet kullanılan GB üzerinden fiyatlandırıyordu. 50, 75, 100 GB kotalı paketlerde kota aşımı olduğunda internet hızı 8 Mbps ve 16 Mbps hıza düşürülüyordu. BTK’nın kararıyla birlikte kotalar 1 Ocak itibarıyla kalktı. Yani bütün kullanıcılar sınırsız internet kullanacak.

KOTALI VE KOTASIZ İNTERNETİN FARKI NE?
Daha önce kota GB üzerinden uygulanıyordu yeni dönemde ise sürat üzerinden yani “Mbps” üzerinden bir kota uygulanıyor. Sonuçta GSM operatörlerinin para kazanması gerekiyor. Herkese eşit şartlarda sınırsız internet sunarsa bu keza adaletli olmaz hem de operatörler para kazanamaz. Kısacası yeni dönemde kota dolaylı yoldan geri gelmiş oldu.

KOTASIZ TARİFEYE NASIL GEÇECEĞİM?
Kotasız tarifeye aşmak için sizin herhangi bir dilekçe vermeniz veya tatbik yapmanıza lüzum değil. Bulunduğunuz operatör kotayı mevcut tarifenizle birlikte otomatik olarak sizi kotasız tarifeye geçirecektir.

BENİM TAAHHÜDÜM VAR FATURAM ARTACAK MI?
Taahhüt bitene kadar faturanız yükselmeyecek. Buna rağmen sınırsız internetten yararlanmaya devam edeceksiniz. Bu anlamda yeni dönemin olur ya de tek kazananı taahhütlü paket kullanan mevcut aboneler olacak. Vaat bittiğinde ise mecburen yeni paketlerden birini tercih edeceksiniz.

YENİ ABONELERİN DURUMU NE OLACAK?
Bundan Böyle eski paketleri unutun. 1 Ocak tarihi itibarıyla ilk kez abone olanlar ile taahhüdü sona erenler bütçesine en yerinde paket hangisi ise onu tercih edecek.

MOBİL İNTERNET ETKİLENECEK Mİ?
Yeni düzenleme sabit interneti ve fiberi kapsıyor. Mobil kullanıcılar hız ve fiyat olarak bu değişiklikten etkilenmeyecek.

EKSIK KULLANANA YERINDE PAKET OLACAK MI?
Yeni dönemde eksik kullanan ile fazla kullanan aralarında ayrım kalmadı. Sahiden internet kullanımı eksik olanlar düşük çabuk paketlerden birini seçim etmeye zorlanıyor. Bu açıdan bakıldığında hızın düşürülmesi data irtibat teknolojilerinin gelişmesine ne dek tezgâhtar olur, orası soru işareti.

DÜŞÜK HIZA NE DEĞIN ÖDEYECEĞİM?
Şurası muhakkak; kotalı pakete ödediğinizin üstünde bir fatura ödeyeceksiniz. Fatura bedeli artarken internet hızınız ve memnuniyetiniz ise azalacak.

KONTÖRLÜ PAKETLER OLAMAZ MI?
Bundan kaçış yok. Ne yapılabilir? AKK uygulaması devam edebilir. Bu Nedenle tüketici daha artı ücret ödemek zorunda kalmaz. ya da telefonlarda “kontör” uygulamasına aynı başvuru formu ile bilhassa eksik internet kullananların yüksek fatura ödemesinin önüne geçilebilir.

KİM KAZANÇLI ÇIKACAK?
GSM operatörleri senelerdir kâr edemiyor. Aslına bakarsanız internet dilekçe fiyatlarında yükselme olmadığı gibi tersine bir düşüş var. GSM operatörü temsilcileri de buna çoğu kez uyarı çekiyor. Telekom sektörü ola ki de eksi enflasyonun olduğu tek sektör. İnternet servis sağlayıcıları da bu düzenlemeyi fırsata çeviriyor. Kısmen de haklılar. Manâlı olan paket fiyatlarının tüketicinin alım gücüne tarafından belirlenmesi. bundan başka işin şu kısmına var: Eğer paketler yüksek fiyatlı olursa firari başvuru yani sabit interneti paylaşanların sayısı artabilir. Operatörlerin bunu da göz önüne alması gerekiyor.

TURKCELL’DE LİMİTSİZ İNTERNET 79,90 LİRADAN BAŞLIYOR
Turkcell Superonline, limitsiz (AKK’siz) internet paketlerini duyurdu. Buna kadar “Turkcell Fiber Limitsiz İnternete Antre Kampanyası” zarfında 12 ay taahhütlü 15 Mbps hızında internet paketinin aylık fiyatı 79,90 TL olurken, aynı paketin taahhütsüz tarife fiyatı ise 169 TL oldu. 25 Mbps hızındaki “Süper Paket”in 12 ay taahhütlü fiyatı 89,90 TL, taahhütsüz fiyatı da 229 TL olarak belirlendi. Kampanyalı fiyatlar 35 Mbps sürat için 99,90 TL, 50 Mbps hız için 129,90 TL ve 100 Mbps hız için ise 199,90 TL olarak belirlendi. Benzer paketlerin taahhütsüz kullanılması durumunda ise fiyatlar 449 TL’ye kadar çıkıyor. “Platin Paket” adıyla duyurulan yeni tarifelerde, AKK’siz ve taahhütsüz internet seçenekleri, 35 Mbps sürat 289 TL, 50 Mbps hız için 339 TL ve 100 Mbps sürat için ise 449 TL olarak belirlendi. ÖTE YANDAN Turkcell’in yeni tarifelerin yanı sıra kontrat yenileyen ya da Turkcell fiber internet kalitesiyle ilk kez tanışan müşteriler, seçtikleri tarifeden bağımsız olarak 1 ay her tarafında 100 Mbps fiber deneyimini ücretsiz olarak yaşayacak. Kullanıcılardan, modem ve aktivasyon ücreti de alınmayacağını gösteren Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş “1 Ocak itibarıyla bütün Türkiye’yi hem çabuk keza de ekonomik tarifelerle karşılayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

TÜRK TELEKOM PAKETLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİYOR
Türk Telekom tüketicilerden gelen tepkiler üstüne daha önce açıkladığı kotasız paketlerinde değişikliğe gidiyor. Türk Telekom 4 Mbps hızındaki limitsiz internet paket fiyatını 59,90 lira olarak açıklamıştı. 100 Mbps hızındaki paket ise 347 lira olarak belirlenmişti. Yeni açıklanacak tarifelerde sürat ve fiyat dengesinin tüketici lehine oluşturulması bekleniyor.

Türkiye Gazetesi

Bknz:  İptal edilen PlayStation oyunları

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir