Kapat

20 yıllık rüya ’Türkiye Uzay Ajansı’ hakiki oldu
İNTERNET 313 0

20 yıllık rüya ’Türkiye Uzay Ajansı’ hakiki oldu

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın açıkladığı eylem planında bulunan Türkiye Uzay Ajansı için geri sayım sona erdi. Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Ajansın kuruluş, ödev ve yetkilerine ilişkin usul ve esasları aranjör 13 maddelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yan olacak Türkiye Uzay Ajansı, yönetimle ilgili, parasal özerkliğe ve özel bütçeye sahip olacak. Ajans, Ulusal Uzay Programı’nı hazırlayacak ve hayata vermek için etkinlikler yürütecek, Türkiye’nin uzaydaki yargı ve menfaatini koruyacak. Ajansta uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtları tutulacak ve bu nesnelerin milletlerarası tescil işlemleri ajans vasıtasıyla gerçekleştirilecek. Ticari, bilimsel ve araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim çalışmalarını yürütecek ajans, uzay ve hava arabulucu tasarlayabilecek. TÜBİTAK UZAY’ın gelirinin yüzde 20’si ajansa aktarılacak. Ajans, tanıdık olmayan personel de çalıştırabilecek. Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ise kapatılacak. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının ilgili kuruluşu olan Türkiye Uzay Ajansını anlattı. Ajansın uzay teknolojileri ile ilgili politika ve strateji belirleyeceğini kaydeden Bakan Varank, “Bu kurum, dışa bağımlı olmayan rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesine zemin hazırlayacak. Türkiye’nin ulusal çıkarlarını uzayda da gözetecek” dedi. 

Bakan Varank, ”Uzay sanayinin güçlendirilmesi, uzay teknolojileri alanında bilimsel alt yapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduk” ifadelerini kullandı. 

Uzay sanayinin gelişmesi nedeniyle uzay ve havacılık alanında Türkiye’de oluşan kapasiteyi verimli bir şekilde kullanmak için koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek bir yapıya gereklilik olduğunu kaydeden Varank, “Bu kurum, uzay teknolojileri alanında belirlenen temel politika ve stratejilerinin netice odaklı uygulanmasını sağlayacak” diye konuştu.  

Bknz:  Microsoft da yeni teknolojiye ilgi gösteriyor

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir