Kapat

2018 yılı sosyal medyada böyle geçti
İNTERNET 106 0

2018 yılı sosyal medyada böyle geçti

Birbirinden göze çarpan sonuçlar ortaya çıktı. Marmara Üniversitesi Irtibat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, yılın dijital istatistiklerini paylaştı.

Google’da en fazla “Dünya Kupası” arandı

Futbolun 2018 yılına damgasını vurduğunu belirten Dijital Iletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Google arama motorunda küresel ölçekte maksimum aranan konu “World Cup” yani dünya kupası oldu. Onu İsveçli DJ Avicii peşine düşüp takip etti. Rap dünyasının popüler isimlerinden fazla dozda uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybeden Mac Miller üçüncü, 2018 yılında hayatını kaybeden Marvel dünyasında o kadar fazla sevilen karakterin oluşumuna imza atan Stan Lee dördüncü, yine bu yıl vizyona giren Şahane/Bilim Kurgu filmi Black Panther beşinci sırada kendisine yer buldu.” dedi

Türkiye’de “dolar” zirveye çıktı

Türkiye’deki kullanıcıların Google’da en fazla aradığı kelimenin “dolar” olduğunu açıklayan Doç. Dr. Kırık; Rahip Brunson krizinin bu neticenin ortaya çıkmasında büyük payının olduğunu belirtti. E Devlet soyağacı sorgulama hizmetinin de yeniden çok popüler aramalarda yer aldığını gösteren Kırık; sırasıyla “Dünya Kupası”, “e-müfredat” ve “seçim sonuçları”nın Türkiye’de en çok aranan konular olduğunu aktardı. Genel aramalar listesinin son iki sırasında ‘Bedelli askerlik’ 6. sırada yer alırken, 7. sırada “Yeşil Uzaylı” bulundu.

Sen Anlat Karadeniz en fazla aranan dizi, Mina Başaran en fazla aranan kişi oldu

Google’da en fazla aranan dizinin Nefes ve Tahir’in aşkının anlatıldığı “Sen Anlat Karadeniz” olduğunu aktaran Kırık; “Çukur”, “Küçük Cinayetler”, “Bir Zamanlar Çukurova”, “Erkenci Kuş”, “Jet Sosyete” ve “Avlu” isimli dizilerin sıralamada yer bulduğunu belirtti. İran’da düşen özel uçakta hayatını kaybeden meslek adamı Hüseyin Başaran kızı Mina Başaran; Türkiye’de en fazla aranan birey oldu. Motor kazasında hayatını kaybeden meşhur oyuncu Arda Öziri, en fazla aranan isimler kategorisinde ikinci sırada, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç üçüncü sırada, bu sene hayatını kaybeden Mahmut Öğretmen lakaplı artist oyuncu Münir Özkul dördüncü sırada, İngiliz kulübü Everton’un, 27 milyon euroya Beşiktaş’tan aktarma ettiği Cenk Tosun beşinci sırada yer aldı. Türkiye’de nasıl yapılacağı en çok araştırılan yemekler ise sırasıyla “ziron”, “mıhlama”, “tiramusu”,“pizza” ve “brüksel lahanası” oldu.

Instagram’da Ariana Grande ve Cristiano Ronaldo kapıştı

Haziran ayında takriben 1 milyar faal kullanıcı sayısına ulaşan Instagram’da 2018 yılında takipçisini en çok arttıran kişi Amerikalı oyuncu Ariana Grande oldu. Aylık 4.154.520 kullanıcıyla zirvede kendisine yer bulan Grande’yi, Real Madrid’den Juventus’a transferi gerçekleşen ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo peşine düşüp takip etti. Ronaldo’nun aylık kullanıcı sayısındaki artış ise 2.272.209 oldu. 272.929.995 takipçiyle Instagram’in devlete ait hesabı yılı zirvede kapadı. Türkiye’de Nusr_et#Saltbae ise bu yıl da zirveyi bırakmadı. 545.647 aylık artışıyla bu yıl en fazla peşine düşüp takip edilen kişi oldu. Ünlü sanatkâr Hadise ise aylık 346.207 takipçi artışıyla ikinci sırada yer aldı. Türkiye kategorisinde Mesut Özil ise 18.753.128 takipçisiyle 2018 yılında Instagram’da en çok peşine düşüp takip edilen ad oldu. ABD’li reality show yıldızı Kylie Jenner’ın kızı Stormi’nin elini tuttuğu fotoğraf, 18 milyonun üstünde alkış alarak Instagram’da en çok beğeni bölge görsel oldu.

Katy Perry ve Cem Yılmaz Twitter’a damga vurdu

Dünya geneli değerlendirildiği vakit ABD’li şarkıcı Katy Perry’nin 106.877.469 takipçiyle Twitter’ın zirvesinde yer aldığını bildiren akademisyen Doç. Dr. Kırık, 104.806.631 takipçiyle Kanada doğumlu şarkıcı Justin Bieber’ın ikinci, 103.897.814 takipçiyle ABD’nin eski başkanı Barack Obama’nın üçüncü sırada yer aldığını aktardı. Türkiye’deki istatistikleri aktaran Kırık; Türkiye’de azami takip edilen hesabın ise 13.736.164 takipçiyle ünlü oyuncu Cem Yılmaz olduğunu açıklama etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 13.333.320 takipçi sayısıyla Yılmaz’ın anında yanında yer aldı. İstanbul’un eski, Ankara’nın yeni valisi Vasip Şahin ise aylık 60.519 takipçi artışıyla dikkat çeken bir diğer isim oldu.

 

CANAN BEŞTAŞ
 

Bknz:  Zeki telefonda büyük buluş

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir