Kapat

ABD ordusu emniyet açıklarını önlemeye kararlı
İNTERNET 166 0

ABD ordusu emniyet açıklarını önlemeye kararlı

Hack the Air Force 3.0 (Hava Kuvvetlerini hackle 3.0), Hava Kuvvetleri’nin dijital zırhındaki çatlakları ortaya çıkarmak nedeniyle etik hackerlardan üçüncü destek istek ediş biçimi olarak tanımlanabilir.

ABD Hava Kuvvetleri, bu çerçevede ahlak hackerların güvenlik açıklarını saptama etmeye davet edildiği bir bug (haşere/ hata) bulma ödülü programı başlattı. Söz konusu program, 191 ülkeden böylece çok etik hackerin katılımıyla gerçekleştirilen ve ABD Federal hükümeti tarafından bugüne dek başlatılan en büyük bug bulgu ödülü programı. Bu programa tümü tescil olarak tasdik verilen 600 kadar beyaz şapkalı hacker katılabiliyor.

Antivirüs ve internet güvenliği programlarıyla bugün dünyanın önde gelen yazılımlarını sunan ESET, bu ilginç etkinliğe azıcık daha yakından bakmaya odaklandı.

Hack the Army

Hava Kuvvetlerini hackle programının kökleri, “Hack the Pentagon” tasarısına dayanıyor. ABD Savunma Bakanlığı, teknoloji sektöründeki aynı programları misal alarak Nisan 2016’da bu girişimin deneme sürecini başlattı. O tarihten beri Savunma Bakanlığı, keza “Hack the Army” ve “Hack the Marine Corps” programlarını da başlattı.

Neye odaklanıyor?

Hack the Air Force 3.0, yakın zamanda Hava Kuvvetleri’nin kendi bulut altyapısına taşıdığı Savunma Bakanlığı uygulamalarına odaklanıyor. ABD Savunma Bakanlığı ile Silikon Vadisi’nin güçlerini birleştirdiği HackerOne bug ödül platformu tabanlı bu girişim, 19 Ekim – 22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sonuçların ise yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

Ordu açıkları önlemeye kararlı

Hava Kuvvetleri CTO’su Wanda Jones-Heath yaptığı açıklamada, “Hack the AF3.0, Hava Kuvvetleri’nin kendi ağına dair kritik riskleri tespit ederek emniyet açıklarını önleme konusundaki kararlılığını temsil ediyor” dedi.

Geçmişte 300’ü aşkın açık keşfedildi

HackerOne tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, her ikisi de 2017’de gerçekleştirilen son Hack the Air Force organizasyonlarında 300’den artı güvenlik açığının saptama edildiği ve katılımcılara bu kapsamda 230 bin dolardan artı para ödülü dağıtıldığı belirtildi.

öne meydana çıkan haberler

Unutulmaz nişan

Muğla’da kafa karıştırıcı görüntü

Riekerink’ten sürpriz paylaşım

Bknz:  İhlas Konut Aletleri’nde Ar-Ge yatırımları sürüyor

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir