Kapat

Airbus yeni uçağını tanıttı
İNTERNET 158 0

Airbus yeni uçağını tanıttı

A220, yakacak verimliliğinde yüzde 20 tasarruf karşılayan motorları, gelişmiş malzemeleri, son nesil teknolojileri ve en gelişmiş aerodinamiği bir araya getiriyor. 220 bugüne değin 19 müşteriden 402 şipariş aldı. Swısss, airBalttic, KoreanAir ve Delta Airlines edinmek üzere 4 kullanıcıya 47 adet teslim edildi. 355 adet uçak müşterilere teslim edilmeyi bekliyor. Uçağın bugün Türkiye’de faaliyet bildiren havayolu şirketlerinin yöneticilerine özel bir tanıtım uçuşu da oluşturacağı öğrenildi. 

Rakiplerine kadar yüzde 20 daha tasarruflu yakacak performansıyla ön plana meydana çıkan A220-300 standart konfigürasyonda 141 yolcu kapasitesi ile pazarlanıyor. 3+2 olmak üzere 5 koltukluk sıralardan oluşan geniş oturma koltuklarıyla konforlu bir havayolu seyahati vaad eden yolcu uçağının 5 bin 920 kilometrelik bir menzili bulunuyor.

Uzun yıllar Bombardier’de değişik görevlerde yer alan ve uçak üreticisine ait C serisi programının Airbus tarafından satın alınmasıyla Avrupalı uçak üreticisine trasfer olan Uçak Pazarlama Direktörü Cristine De Gagne, A220 serisinin en ince ayrıntısına kadar yepyeni sıfırdan tasarlanan bir uçak olması sebebiyle büyük avantajlara sahip olduğunu açıklama etti. 

Gagne, “Bu uçaklar en son teknolojilerle üretildi. A220-100 ile A220-300 aralarında koskocoman benzerlikler var. Uçakların işletmeci firmaları bu anlamada büyük refah yaşayacak. Söz konusu uçaklar, sınıfın en iyisi olarak ön plana çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Avrupalı havacılık devi Airbus, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Kanadalı uçak üreticisi Bombardier’in C serisi imal programına ortak olmuştu. Bu ortaklık ile birlikte projenin yönetimini elini alan firma, geliştirilmesi için şimdiye kadar 6 milyar dolar harcanan uçağın geliştirilmesi için kayda değer bir yatırım yaptı. Şirket bununla beraber sahip olduğu geniş satış ağı doğru de uçağın satışına büyük bir katkı maddesi sağlayacak. 

Tuncer Cengiz

Bknz:  Eaton teknoloji karavanı Samsun’da

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir