Kapat

Akıllı telefonları en çok resim sürüklemek için kullanıyoruz
İNTERNET 159 0

Akıllı telefonları en çok resim sürüklemek için kullanıyoruz

Medya takibinin manâlı kurumu Ajans Press, zeki telefonların kullanılma amacına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in WeAre Social verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de akıllı telefonların en çok resim ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görüldü. Bu oran ise yüzde 44 şeklinde gerçekleşirken, ikinci sıraya yüzde 38 oranıyla alarm kurma yerleşti. Üçüncü sırada ise yüzde 25 oranıyla haberlere bakma yer aldı. 

Elde edilen veriler neticesinde şaşılacak sonuçlar ortaya çıkarken, istatistiklere sosyal medya kullanımları dâhil edilmedi. Türkiye’nin yüzde 23’ünün de hava durumunu denetlemek için zeki telefon kullandığı ortaya çıkarken, bunun yanı sıra insanların yüzde 9’unun not elde etmek, liste yapma amacıyla kullandığı görüldü. Yüzde 7’lik kısma denk gelen iki öbür gruptan biri ise randevularını kontrole etmek için kullanırken, öteki kesimin kitap dergi okumak için kullandığı tespit edildi. Kişilerin az bir kısmına tekabül eden yüzde 5’lik dilimin de akıllı telefonları perhiz veya herhangi bir sağlık durumu aktivitesini denetlemek amacıyla kullandığı tespit edildi.

Teknoloji sayfalarının en çok konuşulan başlıkları arasında 

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belirli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, zeki telefonların teknoloji sayfalarının en çok konuşulan başlıklarından birisi olduğu görüldü. 2017 yılında 12 bin 107 haber yansıması saptama edilen zeki telefonlarda, 2018 yılı haber adetlerine bakıldığında bu rakamın 17 bin 957 olduğu görüldü. Yazılı mecralara yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, akıllı telefonların en fazla çok miktar sorunu, uygulama alanları, tiryakilik ve piyasaya yeni çıkan modellerle konuşulduğu saptandı.  

Bknz:  Samsung Gear S3 Artık Türkiye’de

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir