Kapat

Elektronik cihazlarda gerilim yükselmesine aleyhinde koruma
İNTERNET 120 0

Elektronik cihazlarda gerilim yükselmesine aleyhinde koruma

Hastaneler ve laboratuvarlar birçok hassas elektronik cihazın bulunduğu, sürdürülebilir bir şekilde çalışması gereken ortamların başında geliyor. Kullanılan hassas cihazlar oldukça maliyetli oluyor ve karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de elektrik kaynaklı problemler oluyor. Trimbox Ceo’su Âlem Yurttaş, Yurttaş Holding göre üretilen GNDSeries ürünün bu sorunu ortadan kaldırdığını öne sürdü. Yurttaş, “Bu konuda önemli bir tarafsızlık olduğu ve nötr-toprak voltajının 1,5V seviyesinin üzerine çıktığı durumlarda bilhassa labaratuvar cihazları, lazer cihazları, solunum cihazları, tıbbi görüntüleme sistemleri, hayat yardım üniteleri hatta banka ATM’lerinden yazan kasalara kadar birçok alanda hassas elektronik kartlara hasar verdiği aşina bir konudur. Bütün bu noktada Türkiye’de üretilen bir ürün bunlardan farklı olarak şimdiye kadar üretilmemiş, nötr-toprak arasındaki potansiyel farkı regüle eden bir ürün üreterek bu alandaki büyük eksikliği giderdi. GNDSeries isimli mahsul, nötr-toprak arasında nötr veya toprak hatlarından kaynaklı gerilim yükselmesini istenilen oranda düşürerek, bu sebepten elektronik kartların ya da sistemlerin zarar görmesini engelliyor” dedi. 

Yurttaş Holding kadar üretilen GNDSeries Ürünü ile ilgili bilgi veren Trimbox Ceo’su Cihan Yurttaş, ”Hastaneler ve laboratuarlarda kullanılan tanı ve tedaviye karşın aygıt ve sistemlerin büyük bir çoğunluğu elektriksel cihaz ya da sistemlerden oluşuyor. Elektrik enerjisinin bu alanındaki gerekliliğin yanı sıra içerdiği büyük tehlikeler de tartışılmaz bir gerçektir. Medikal sektöründe kullanılan cihazlar, Nötr Toprak Voltajı 1.5V gibi fazla düşük seviyelerde çalışır. Oysa cihaza gelen elektrik enerjisi mutlaka stabil olmalıdır. Tıbbi cihazlarda nötr toprak voltajı 1.5V pozitif artması sorundur ve elektriksel tehlikeler ile aleyhinde karşıya kalmak kaçınılmazdır. Elektriksel tehlikelerin başında cihazların zarar alması, yangınlar ve maalesef can kayıpları gelmektedir. Bu yüzden özellikle medikal sektöründe kullanılan hassas cihazlar ile ilgili GNDSeries ürününü tasarladık. Çünkü hassas cihazlarda meydana gelen kart yanması hasarları binlerce euroya mülk oluyor ve bu durumlar cihaz üreticileri kadar garanti zarfında sayılmıyor. GNDSeries tıbbi görüntüleme cihazlarında topraklama kaynaklı görüntüde asalak oluşmasını da engelliyor” şeklinde konuştu.

“Hayati cihazların ahenkli çalışmasını sağlıyor”
Evlerde kullanılan alıngan medikal cihazlara da dikkat çeken Yurttaş, ”Tıbbi cihazların maliyeti epeyce yüksektir ve bu cihazların korunması ve ahenkli çalışması için bir takım tedbirler almak gerekiyor. Evde tıbbi aygıt kullanan vatandaşların genel şikayeti kullandıkları cihazların aşırı gerilim nedeni ile kartlarının yanması. Bu şart maalesef cihaz üreticileri kadar garanti kapsamı açık havada bırakılıyor. Bu cihazlarda da Nötr Toprak Voltajı 1.5V seviyesinde olması gerekiyor. GNDSeries kullanıldığı süre Nötr-toprak arasındaki gerilimi istenilen ve evvelden seçilmiş oranda regüle eder. Bu sayede bu hayati siklet içeren hassas cihazlar ahenkli, sorunsuz bir şekilde çalışır” biçiminde konuştu.

“ATM ve hassas görüntüleme sistemleri için önemi büyük”
Nötr-toprak stabilizatörü cihazın çok geniş başvuru ve koruma alanı olduğunu belirten Yurttaş, “Banka ATM cihazlarında nötr-toprak voltajı 1,5 V üstüne çıktığı anda zarar alır ve arıza meydana kazanç. ATM cihazlarının tamir masrafları ise ciddi maliyetler ortaya çıkarmaktadır. GNDSeries bu durumu da ortadan kaldırmaktadır. Tüm yazar kasaları, hassas terazileri, kamera ve gösterme sistemlerini, ses sistemlerini elektrik kaynaklı hasarlara karşısında korumakta ve bu hasarlara tabi maliyetlerden engellemektedir. GNDSeries keza, topraklama hattında temassızlık, zayıflık ya da hiç topraklama olmadığında metal gövdeli cihazların gövdesinde oluşabilecek voltaj artışını da engelleyerek, muhtemel bir çarpılma riskini de ortadan kaldırır. Ses sistemlerinde meydana gelen topraklama kaynaklı paraziti de ortadan kaldırır. Düğün salonları, misafir etme hayatı, camiler de topraklama kaynaklı dip ses denilen parazitleri GNDSeries ile engelleyebiliriz” biçiminde konuştu.  

Bknz:  2017 Yılında Çıkacak En İyi akıllı Telefonlar !

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir