Kapat

BİLİM 982 0

Elon Musk, yapay zeka konusunda bir kez daha uyardı

Elon Musk, yapay zekanın insanlık için en büyük risk olabileceğini yineledi ve yapay zekâya sahip robotlara karşı insanlığın yaşamda kalma şansının %5-%10 arasında olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz aylarda, uzun zamandır dile getirdiği gelecekte karşılaşabileceğimiz yapay zeka çalışmalarının insanoğluna hükmetmesini yasaklamak için teşebbüslerde bulunmuştu. Elon Musk, teknolojik ilerlemelerin bir neticesi olarak suni aklın insanoğluna hükmedeceğini düşündüğünü dile getiriyor. Bunun çözümünün ise insanların da yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasıyla olabileceğini söylemişti.

Elon Musk, insanların yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasını mümkün kılmak adına ‘Neuralink’ isimli şirket kurarak araştırmalarına start verdi.

Amerika Birleşik Devletleri medyasında yer alan iddiaları doğrulayan Musk’ın bu projesinin son hedefi insanların doğrudan beyinlerindeki yapay sinir ağları ile bilgisayar ve öteki elektronik makineleri yönlendirebilecek bir teknoloji geliştirmek. Musk’ın iddiasına göre, şirket 4 sene içinde bu hedefe erişmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Bknz:  İlk yapay zeka vatandaş oldu!

AniL Şahin {Türk Telekomünikasyon}

Türkiyenin En Güncel Teknoloji Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir