Kapat

İnternet alışkanlıklarındaki başkalaşım yerli sosyal soru cevap platformunu doğurdu
İNTERNET 84 0

İnternet alışkanlıklarındaki başkalaşım yerli sosyal soru cevap platformunu doğurdu

Internet Live Stats ve Statcounter verilerine kadar, arama motorları üzerinden dünya genelinde her saniye yaklaşık 71 bin, her saat 255 milyon edinmek üzere, günde 6 milyardan pozitif arama yapılıyor. 2012 yılında dünya çapında yaklaşık 1,5 trilyon arama yapılırken, 2018 yılının ilk 10 ayında bu sayı 2 trilyonu aştı. Türkiye’de ise her ay takriben 900 milyon sorunun cevabı için arama motorlarına başvuruluyor. Arama sayısındaki çoğalma ve internet alışkanlıklarındaki değişim, yeni girişimler için de fırsat oluşturuyor. Son dönemde dünyada popülerlik kazanan Quora gibi soru-yanıt platformlarına alternatif bir girişim olan sosyal soru cevap platformu ahmetesor.com Türkiye’de doğdu. Platform, reklam gelirlerini soru cevaplayanlarla paylaşarak hiçbir sorunun cevapsız kalmamasını hedefliyor. 

Aramaların yüzde 20’si yeni 

Verilere göre; Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da aranan soruların yaklaşık yüzde 20’si daha önce hiç aratılmayan sorgulardan oluşuyor. Bu koşul, arama motorlarının bir zaman sonradan yetkisiz kalmasına neden olurken; bu aslında hareketle, her konuda soru sorulabilen sosyal bir platform olarak kurulan ahmetesor.com, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, KKTC ve Türki Cumhuriyetlerden büyük ilgi görüyor. Kısa sürede 40 bin üyeye ulaşan sisteme kayıtlı 400 bin soru ve 3 milyon yanıt bulunuyor. Platforma her gün yaklaşık 5 bin yeni soru eklenirken, her soru ortalama 5 üye göre cevaplanıyor.

İngilizce sosyal soru yanıt platformu yolda 

2019 yılının sonuna kadar 500 bin üyeye ulaşmayı hedeflediklerini bildiren ahmetesor.com kurucusu Ahmet Kara, “Platformun İngilizce versiyonu için çalışmalara başladık. İngilizce soru ve cevap platformu projemiz için ABD merkezli Knowledge Alliance şirketi ile uzlaşma yaptık. Projeyi birlikte yürüteceğiz. Ocak 2019’da İngilizce sosyal soru yanıt platformunu hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi. 

Kullanıcıların soruları cevaplarken gelir elde ettiklerini gösteren Kara, “Platformda belirtilen kullanıcı sayısı ahenkli olarak artıyor ama bundan daha önemlisi kullanıcılar kadar üretilen içeriğin kalitesini koruyabilmek. böylece reklam gelirlerimizin bir kısmını kullanıcılarımızla paylaşıyoruz. Kullanıcıların elde ettikleri geliri yardım kuruluşlarına bağış yapmalarını da özendirme ediyoruz, ama dilerlerse kişisel olarak da kullanabiliyorlar”.  

Bknz:  2017 Yılında Çıkacak En İyi akıllı Telefonlar !

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir