Kapat

İnternette oltaya gelmeyin
İNTERNET 206 0

İnternette oltaya gelmeyin

İnternetin hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle birlikte sosyal ağ platformları, alışveriş ve haber siteleri, bloglar, müzik, sinema ve oyun siteleri zamanımızı geçirdiğimiz alanların başında geliyor. İnternette süre geçirdiğimiz her an antre yaptığımız bu sitelerden ve alanlarda data alırken bununla beraber zararlı ve casus yazılımlar, virüsler, fidye yazılımları gibi birçok tehdide de kapımızı aralıyoruz. Bu tehditlerin en başında ise, bir süredir gündemi meşgul eden ve web sitelerine bilgisayar korsanları (hacker) tarafından yerleştirilen “phishing virüsü” bulunuyor. 

Yiğit Yazılım Genel Müdürü Yiğit Turan ayrıca kişisel ayrıca de şirketlere ait bilgisayarları tehdit eden phishing virüsüne karşısında uyarı edilmesi gereken noktaları açıkladı.

Phishing virüsü ne aramak?
Turan, “İngilizce password (şifre) ile fishing (balık yetişmek) kelimelerinden oluşan “phishing” genellikle güvenilen web sitelerini taklit ederek, bilgisayar kullanıcılarını korkutma eden virüsün bilişim terminolojisindeki adıdır” dedi.

Phishing virüsü hangi zararlara yol açar?
Turan’ın açıklamalarına tarafından çoğunlukla güvenilir ve sık ziyaret edilen web sitelerini taklit ederek domain üzerinden sunucuya erişip, web sayfasını klonlayan, arka planda ise klonlanan web sayfası üzerinden kullanıcının şifrelerini veya kredi kartı bilgilerini kopyalamayı amaçlayan bir virüs. Phishing virüsü yalnızca bununla da kalmaz, fena niyetli kullanıcı, güvenilir web sitelerine erişerek hedeflenen kullanıcıya bir e-posta gönderir. Bu bir kapan e-postasıdır. Gelen e-postada bir link vardır ve o linke şifre veya kredi kartı bilginizi girmenizi isterler. Bu sayede maksat birey, mağdur duruma düşer.

Hangi uyarılara dikkat edilmeli?
Turan şöyle konuştu: “Bugün öyle çok web sitesini kontrol ederken, karşımıza Google tarafından o sitenin güvenli olmadığını, o site tarafından parola ve kredi kartı bilgilerinin çalınabileceğinin uyarısını alıyoruz. Şu sıralar bu durum o kadar çok defa karşımıza çıkıyor. İşte bu olayın en büyük nedeni web sitenize bilgisayar korsanları tarafından yerleştirilen phishing virüsüdür.

Phishing virüsüne aleyhinde nasıl tedbir alınır?
Başta unutulmaması gereken, hiçbir kamu kurumu, banka veya şirket e-posta aracılığı ile kredi kartı bilgisi ya da hesap numarası gibi bireysel bilgileri istemez. Böyle bir koşul söz konusu ise, bu bilgisayarın kötü niyetli bir kullanıcının tehdidine maruz kaldığını gösterir.

Eğer gelen e-posta tıklanarak gönderilen link açıldıysa, açılan linkin üst kısmında tarayıcının güvenlik kimliği doğrulamasının olup olmadığını kontrol edin. SSL sertifikası olup olmaması, hayati yük taşır. İnternetten yapılan bir alışverişin veya işin mutlaka e-posta dökümünü isteyin. Gelen e-postanın gönderici kısmına dikkat edin, gönderici doğruysa yapılan operasyon ile ilgili detayları denetim edin. Bankacılık işlemi yapıldıysa, mutlaka internet bankacılığından hesap dökümlerini karşılaştırın.”  

Bknz:  Bellek implantlarındaki açıklar siber saldırganların radarında

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir