Kapat

MOBİL 23.817 0

iOS 10 Özellikleri, Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

Apple’ın iOS 10 tanıtımı sonrası, göze çarpan yeni iOS 10 özellikleri, geliştirmeleri ve yayınlanma tarihi hakkında bilgiler.

Her yıl büyük bir merakla beklenen Apple yazılım geliştirici konferansı Worldwide Developers Conference (WWDC), 13.Haziran 2016 tarihinde San Fransisco Moscone West Convention Center, Graham Civic Auditorium’da başladı.  17 Haziran 2016 tarihine kadar sürecek olan konferansta en büyük tanıtımın IOS 10 işletim sistemi ve Siri ile yapılması bekleniyordu ki beklenen gerçekleşti ve ilk gün IOS 10 ve beta sürümü ile ilgili büyük bir tanıtım yapıldı. Konferansın ilk gününde yeni IOS 10 işletim sistemi ile birlikte tanıtılan diğer yenilikler ise; MacOS Sierra, AppleWatch işletim sistemi olan WatchOS ve AppleTV’nin işletim sistemi TVOS ile ilgili yenilikler oldu.

2

Lansmanında 10 adımda yeni özellikleri anlatılan yeni işletim sistemi IOS 10 güncellemesi beklendiği üzere; İphone 4S üzerindeki tüm telefonlara ve tüm iPadlere geliyor. Böylece Apple, iphone 4S ve altındaki cihazları biraz sorunlu olan IOS 9 işletim sistemi ile baş başa bırakmış oluyor. IOS 10 işletim sistemi ile ilgili yeni gelen özelliklere geçmeden önce; IOS 10 Developer Beta 1 versiyonunun da yayınlandığını açıklayalım. Ancak Apple kullanıcılarının çok iyi bildiği üzere, Beta versiyonları başlarda her zaman problem yaratabiliyor. Bunun için de adı Geliştirici Beta versiyonu olarak açıklanıyor. Yani yaşanan sorunlar resmi Apple forumuna bildiriliyor. Bu sebeple IOS 10 Beta 1 versiyonunu yüklemek istiyorsanız, mutlaka telefonunuzun yedeğini almanızı öneriyoruz. iOS 10 gelişmiş versiyonunun ise iPhone 7 ile birlikte Eylül 2016’da yayınlanacağını ekleyerek, iOS 10 işletim sistemi ile birlikte hayatımıza gelecek yeniliklere geçelim.

iOS 10 ile Siri gelişiyor.

Steve Jobs’dan sonra, Tim Cook döneminde hiç bir önemli yenilik yayınlamayan Apple, şeytanın bacağını IOS 10 ile kıracak gibi gözüküyor, çünkü IOS 10 pek çok yenilik barındırıyor. Konferansta 10 basamakta tanıtılan 10 yeni özellik arasında ilk sırayı Siri ile yapılacaklar alıyor. IOS 10 işletim sistemi ile Siri çok daha aktif hale geliyor ve SiriKit ile Apple geliştiricilere kapılarını açıyor. SiriKit ile geliştiriciler, mesajlaşma, telefon ve fotoğraf aramaları, araç rezervasyonu yapma, kişisel ödemeler, antrenmanlar, CarPlay ile araç klima ayarlarına erişmek veya radyo yayınını değiştirmek için kullanabiliyorlar.

3

Uygulama önbelleklerinin temizlenmesi tekrar geliyor.

Cache Delete yani ön bellek temizleme özelliği ise nihayet telefonlara IOS 10 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Bu özellik en çok 16 GB iPhone kullanıcılarını ilgilendiriyor, çünkü uygulamalar açıldıkça dolan önbellek temizlenerek, bu sayede düşük GB’lı telefonların çok daha hızlanmasını sağlanıyor.

iMessage Sistemi Yenileniyor.

iOS 10 işletim sistemi ile mesajlar tamamen değişiyor. Artık ekranı kaplayan çok daha güçlü animasyonlar ve eğlenceli mesajlar iPhone’lara geliyor. Ayrıca yine mesajlarda; yalnız gönderdiğiniz arkadaşınızın parmağını kaydırarak görebileceği görünmez mürekkepli mesajlar ve el yazısı mesaj özellikleri de bulunuyor. Mesajlardaki otomatik öneriler sadece sözcüklerde değil, emojilerde de bulunuyor.  Tapback özelliği ise mesajlara sadece tek bir dokunuşla çok daha hızlı cevap vermeyi sağlıyor. Böylece kullanıcıların tek bir mesaj içerisinde ve mesajlar uygulamasını kapatmadan, birbiri ile çok daha eğlenceli yollarla iletişim kurabilmeleri sağlanıyor.

ios10-imessage

 iOS 10 haritalar basit ama kullanışlı olacak.

Harita uygulaması, kullanımı çok daha kolay ve basit hale getirilerek, aynı zamanda OpenTable gibi uygulamalar sayesinde rezervasyonlar doğrudan haritaya eklenebiliyor, Uber ve Lyft gibi hizmetler ise haritadan çıkmak zorunda kalmadan, kullanıcıların araç rezervasyonu yapmalarını kolaylaştırıyor. iOS 10’da fotoğraflar Memories ile çok daha duygusal hale geliyor. Bu uygulama, fotoğraf arşivinizdeki sevdiğiniz fakat unuttuğunuz anları otomatik olarak ortaya çıkararak bir koleksiyon yapıyor. Bu uygulama ayrıca, MemoryMovie’yi de içeriyor. Türkiye’de kullanılmayan Home uygulaması, IOS 10 işletim sistemi ile çok daha etkin bir hale geliyor. Siri ile birlikte çalışan Home sayesinde evinizdeki aygıtları tek bir yerden kurmak, kapatmak, yönetmek ve kontrol etmek mümkün oluyor. Yine Türkiye’de kullanılamayan News uygulaması yeniden düzenlenerek “Sizin İçin” tuşu ile haberleri bulmanızı kolaylaştırıyor. Türkiye’de geçtiğimiz aylarda sessiz, sedasız yayına giren Apple Music’in ise yeni tasarımı sayesinde içinde gezinmek ve yeni sanatçılar ve grupla keşfetmek çok kolaylaşıyor.

iOS 10 Kilitleme ekranına yenilikler geliyor.

iOS 10 işletim sistemi ile kilitli ekran da değişiyor. Artık kilitli ekranda 3D Touch özelliği ile bildirimler, bugün ve denetim merkezine sadece basma ve kaydırma tuşları ile erişilebiliyor. Ayrıca saat uygulamasına eklenen uyku zamanı alarmı, düzenli bir uyku programına sahip olmanızı ve uyku zamanı hatırlatmaları almanızı sağlıyor. Mesajlar artık toplu olarak silinebiliyor ve safarideki açık ekranlar tek bir tuşla kapanabiliyor. Mailleriniz hızlı filtreleme özelliği ile çok daha hızlı okunabilir hale geliyor. Yine 3D Touch özelliği ile flaş ayarları yapılabiliyor. Mesajların tamamında olan okundu özelliği ise kişiselleştirilerek sadece istediğiniz mesajlara kullanılabilir hale getiriliyor.

Bknz:  İos 10 Şarj Problemi

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir