Kapat

İYYÜ Smart Future Expo’da projelerini sergiledi
İNTERNET 358 0

İYYÜ Smart Future Expo’da projelerini sergiledi

İstanbul Kongre Merkezi’nde Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) öncülüğünde düzenlenen Smart Future Expo Zeki Teknolojiler Fuarı’na katılan İstanbul Yeni Asır Üniversitesi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi öğrencileri göre geliştirilen projelerini sergiledi. Fuarın açılışına katılan İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu üniversitenin standını ziyaret ederek, öğretim görevlileri ve öğrencilerden projeleri hakkında data aldı. Öğrencilerin geliştirdiği “Düşünce Kontrollü Biyonik El Projesi” hakkında veri alan Prof. Dr. Hacısalihoğlu’na fuar standında EEG sensörü ile konsantrasyon düzeyi ölçümü gerçekleştirildi.

Amputeler için önemli bir rahatlık

Fuarda sergilenen projeleri hakkında bilgi veren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Diyadin Can, Us Kontrollü Biyonik El Projesi’nin ampute vatandaşlar için önemli bir kolaylık sağladığını söyledi. Öğretim Görevlisi Diyadin Can, Biyomedikal Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Sefa Tunç kadar geliştirilen proje hakkında şu bilgileri verdi: “İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü olarak üniversitemizi ‘Fikir Kontrollü Biyonik El Projesi’ ile temsilcilik ediyoruz. Projemiz, kolu kesilmiş ampute insanların günlük yaşantılarında yaşam kalitelerini arttırmayı hedeflemektedir. Sensörler vasıtasıyla kişinin beyin dalgalarının sinyalleri algılanarak, kablosuz temas ile ampute bir insana entegre edilmiş biyonik bir el ile idrak, vazgeçme işlemleri gerçekleştirilmektedir.”

Yeni projeler geliştiriyoruz

İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencileri göre geliştirilen yeni projelerin de çok yakında hayata geçirileceğini kaydeden Öğretim Görevlisi Diyadin Can şöyle devam etti: Üniversitemiz Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Fatma Uslukuş’un TÜBİTAK kadar da desteklenen ‘Plazma Sistemi İle Suyun Dezenfeksiyonu Projesi’ devam etmektedir. Zişan Ertunç isimli öğrencimizin finansman arayışı süren ‘Yürüyüş Bozukluğuna Asistan Ayakkabı Projesi’ ise plan aşamasındadır. Keza yine Zişan Ertunç adlı öğrencimizin geliştirme aşamasında olduğu ‘Adli Tıp Vaka Tanı Cihazı’ ise gündemimizdedir. asgari 10 şahsiyet bir ekibin üstünde çalışacağı bu proje için detaylı bir egzersiz gerçekleştirilmektedir”dedi.

Bknz:  İnternette oltaya gelmeyin

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir