Kapat

Mesh Teknolojisine niçin geçilmeli
İNTERNET 172 0

Mesh Teknolojisine niçin geçilmeli

Mesh teknolojili ürünler her konut ve kullanıcı için gerekli mi? Bu ürünler hangi durumlarda kullanılmalı? Kullanıcılara her mahsul grubunda farklı seçenekler sunan ve Mesh teknolojili ürünlerde de ansızın artı çözüme sahip olan yetkililer bu sorulara açık sözlülük getirdi. Mesh teknolojisinin hangi WiFi sorunlarına çözüm sağladığı ve kimlerin bu ürünlere yatırım yapması gerektiğini açıkladılar.

1. WiFi sinyallerinin her yere ulaşamadığı geniş/katlı evler

TP-Link’in Mesh teknolojili Deco serisi, başta fazla katlı ve geniş evler için ideal çözümler. WiFi sinyallerinin her noktaya ulaşması bu nesil evlerde ciddi bir sorun oluyor. Ayrı ağ ürünleri (yönlendirici, menzil genişletici, erişim noktası, powerline uyarlayıcı) bir arada kullanılarak bu sorun çözülmeye çalışılıyor. Mesh teknolojili konut ağı WiFi sistemleri, bu herif evlerdeki WiFi sinyal sorununa en belirli çözümü getiriyor.

2. Fazla sayıda aygıt wifi’a bağlanıyorsa

Geniş/katlı evlerin yanı sıra fazla sayıda cihazın WiFi’a bağlandığı evler için de Mesh teknolojili ürünler uygun çözümler. Çünkü ağa bağlanan cihaz sayısı arttıkça WiFi bağlantı hızında kayıplar oluşuyor. Ama Mesh teknolojili Deco serisi, 100 cihaza dek aralıksız bağlantı sağlıyor.

3. Farklı kablosuz ağlar aralarında geçiş gerçekleştirmek zorunda olanlar

WiFi sinyallerinin menzilini genişletmek için bambaşka ağ ürünleri kullanarak çözüm sağlayanlar, menzil genişletici ya da erişim noktası kullananlar her cihazın kapsama alanına girerken sorun yaşayabiliyor, bağlantıda kesilme ve kopmalar oluyor. Mesela oyun oynarken ya da Skype üzerinden mülâkat yaparken bu kopmalar rahatsız edici olabiliyor. Fakat TP-Link’in Mesh teknolojili konut WiFi sistemleri ile tek bir ağ adı ile tüm evde seyahat etmek mümkün oluyor. Cihazlar arasındaki geçiş otomatik olarak yapılıyor; kullanıcılar bunu fark etmiyor. Onlar sorunsuzca evin her uygun WiFi’a bağlı olarak dolaşabiliyorlar.

4. WiFi hızından hoşnut olmayan kullanıcılar

WiFi kapsama alanının yanı sıra WiFi hızından memnun olmayanlar için de Mesh teknolojili konut WiFi sistemleri bir seçenek olabilir. Eğer öteki nedenlerden bir ya da birkaçı hız sorununa eşlik ediyorsa, daha yüksek hızlı yeni bir yönlendirici elde etmek isteyenler (Devam ediyor) herzamanki bir yönlendirici yerine Mesh teknolojili ürünü tercih edebilirler. Çünkü TP-Link’in Deco serisi bütün ürünleri 802.11ac destekli ve kablosuz bağlantı hızları son derece yüksek.

5. Her aile üyesi için tehlikesiz içerik isteyenler

Günümüzde anne-babaların kayda değer kaygılarından biri de çocuklarının internet kullanımı ve sanal alemdeki güvenliği. TP-Link’in Mesh teknolojili Deco konut WiFi sistemlerinde HomeCare güvenlik paketi yer alıyor ve bütün aile üyelerinin ve ağa alt cihazların güvenliği sağlanıyor. Trend Micro’nun lisanslı antivirüs yazılımı da bu pakete dahil. Ebeveynler her aile üyesinin ağa bağlanacağı zamandan erişebileceği sitelere dek her cins ayarlamayı zahmetsizce yapabiliyor. Üstelik akıllı telefon uygulaması üzerinden bu ayarlar yapılıp ağa ast cihazlar takip edilebiliyor.

6. Zor kurulum ve karışık idare derdinden çekinenler

Evde WiFi sorunu yaşayanlar ve ayrı ağ ürünleri ile bu sorunu aşmaya çalışanlar, bu farklı ürünlerin kurulumu ve her birinin ayrı yönetimi sorunuyla aleyhinde karşıya kalabiliyor. Bilhassa teknolojiyle çok iç içe olmayan kullanıcılar için bu kayda değer bir sorun olabiliyor. Ama TP-Link’in Mesh teknolojili ürünleri kolay montaj ve yönetim özelliğine sahip. iOS ve Android destekli Deco uygulaması ile zeki telefonlardan görseller eşliğinde Deco ürünlerinin kurulumu ve sonrasında yönetimi son derece basit yapılabiliyor. Hem Türkiye’de tüm Deco ürünlerinde ücretsiz yerinde montaj hizmeti de veriliyor.

7. Mevcut ağ ürününü değiştirmesi gerekenler

Evinde kullandığı kablosuz ağ çözümü eski teknoloji olan ya da eksik kalan ve yeni bir çözüm arayan, yeni teknolojiye oturtmak isteyenler için de Mesh teknolojili çözümler bir alternatif oluşturuyor. Yukarıdaki maddelerden bir ya da birkaçı bu soruna eşlik eden kullanıcılar mutlaka Mesh teknolojili çözümleri değerlendirmeliler.

Geniş ve katlı evler, çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu yerler, sürat ve güvenlikten ödün vermek istemeyenler için Mesh teknolojili konut WiFi sistemlerinin uygun çözümler olduğunu gösteren TP-Link yetkilileri, bu cins cihazların fiyatlarının diğer ağ ürünlerine göre biraz yüksek görünse de tek bir paket ile tüm sorunların aşıldığı düşünüldüğünde bu fiyatın avantajlı bile olduğunu vurguluyorlar. Çünkü bütün bu sorunların aşılabilmesi için birçok süre birdenbire pozitif öbür ürünün kullanılması gerektiği ve bunların toplam maliyetinin ise daha yüksek olabileceği açıklama ediliyor.

öne çıkan haberler

Ünlüleri kıskandıran düğün!

Unutulmaz nişan

Riekerink’ten sürpriz paylaşım

Bknz:  Youtube Video Oynatıcısı Yenilendi.

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir