Kapat

Prof Dr. Alkan: Siber emniyet yerli ve ulusal olmalı
İNTERNET 160 0

Prof Dr. Alkan: Siber emniyet yerli ve ulusal olmalı

Bilgi Güvenliği Derneği kadar Gazi Üniversitesi (GÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliği ile düzenlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Iletişim Kurumu (BTK) kadar desteklenen “11. Uluslararası Veri Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı” başladı. BTK’da bugün başlayan ve yarın da devam edecek olan konferansa çok sayıda yerli ve tanıdık olmayan işyeri temsilcisi katıldı. 

Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı Yürütme Kurulu Başkanı ve Siber Emniyet Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, burada yaptığı açıklamalarda, “Esas amacımız toplumda veri ve siber güvenliği bakımından farkındalık meydana getirmek istiyoruz. Üniversitelerimizde fazla önemli çalışamalar var. Sektörümüzde çok ciddi çalışmalarımız var. Kamuda projeler hayata geçirilmeye çalışılıyor. Burada özellikle siber emniyet konusunda yerli ve milli çözümler geliştiren firmalarımızın tanıtımlarını oluşturduğumuz stantlarımız var. Son derece manâlı olan verilerimizi kriterlerimizi önemli kıymetli değerlerimizi koruyabilmek için şahsen ne nesil önlemler almamız gerekiğini ve kurumsal anlamda nasıl emniyet almamız gerektiğini burada tartışacaklar. Siber güvenlik konusunda yerli ve milli çözümler üretmek son derece manâlı. ülke olarak biz yerli ve milli çözümleri nasıl üretebiliriz bu tek kullanabilecek insan bütün yönleri ele alıyoruz” dedi.

Veri Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, düzenlendiği ilk yıldan beri bu alanlardaki bilimsel ve sektörel çalışmaların paylaşılmasını, üniversite-ulus-endüstri işbirliğinin geliştirilmesini, kamunun bilgilendirilmesini, eğitilmesini, tüm bilim insanları, araştırmacılar ve sektörel uygulayıcılar arasında data alışverişini sağlamayı hedefliyor. Bu yıl 11’incisi düzenlenen konferansın ana teması ”Siber Emniyet ve Blok Zincir Teknolojisi” olarak belirlendi. Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı Yürütme Kurulu Başkanı ve Siber Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) konferansla ilgili yaptığı değerlendirmede her yıl gerçekleştirilen bu konferansta temel amacın veri güvenliği ve siber güvenlik konusunda toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulması olduğunu belirtti. Alkan, konferansta bu alanda yerli ve milli çözümlerin geliştirilmesine katkı maddesi sağlandığını, ulus kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sektörün temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları gibi bütün bileşenlerin bir araya getirildiğini, data güvenliği ve siber emniyet konusunda Türkiye’deki ve uluslararası alanındaki çalışmaları her yönüyle değerlendirildiğini açıklama ederek, Türkiye’ye yönelik politikalar ve stratejilerin ne olduğunu belirlediklerini kaydetti.

“Bilgi varlıklarımızı koruyabilmek için bilinçlenmeye ihtiyacımız var” 

Çabuk çoğalan teknoloji bir uçtan bir uca artık her şeyin sayısallaştığını, tüm bilgilerin ve kıymetli varlıkların elektronik ve internet ortamında olduğunu dile getiren Aklan, “Tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirdiği bir siber dünyadan bahsediyoruz. Dolayısıyla bunun güvenliği de son derece ağırlık talep ediyor. Veri güvenliği ve siber güvenlik dediğimizde gerek bireysel anlamındaki verilerimizi, lüzum kurumsal anlamdaki çok değerli olan data varlıklarımızı koruyabilmek için neler yapmamız gerektiği konusunda bir bilinçlenmeye ihtiyacımız var. Bunlarla ilgili kurumsal ve ulusal anlamda ne tür önlemler almamız gerekiyor, çok yoğun siber saldırıların, siber savaşların olduğu günümüzde veri varlıklarımızı, kritik alt yapılarımızı koruyabilmek için nasıl çözümler geliştirmemiz gerekiyor, insan ve uzman kaynaklarımızı nasıl oluşturmamız gerekiyor. Son derece manâlı. Biz de bu etkinliklerde bilhassa Türkiye’de data güvenliği ve siber güvenlik uzmanları geliştirilmesine katkı sağlayabilmek için birtakım eğitimler gerçekleştiriyoruz. Her sene yüzlerce bu alana ilgi duyan genç arkadaşlarımızın eğitilmesi noktasında etkinlikler yürütüyoruz. Ayrıca konferans bünyesinde Türkiye’de ve uluslararası anlamda akademisyenlerin yapmış olduğu çalışmaların neler olduğunu, burada bilimsel ve akademik anlamda yayınların tartışıldığı bildirilerin sunulduğu bir etraf haline getiriyoruz. Benzer şekilde Türkiye’de milli anlamda sektörümüzün bu konudaki yerli ve milli çözümleri nedir bunları için neler yapabilirizi değerlendiriyoruz. Türkiye’de siber emniyet dahilinde yerli ve milli çözümlerimiz olmasına karşın kamu ilk olarak almak üzere bu ürünleri maalesef desteklemiyor ve kullanmıyoruz. Daha fazla milletlerarası ürünler, yazılım ve ekipman birimlerini kullanıyoruz. Bu ülke için çok ciddi tehdit oluşturuyor. Yerli milli firmalarımız desteklenmeli. Yerli ürünlerin halk ilk kez elde etmek üzere tüm alanlarda kullanımının desteklenmesi teşvik edilmesi ve bu konuda milli düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesi fazla kayda değer. Son zamanlarda bunlarla ilgili birçok haberler duyuyoruz medyada. Lüzum yazılım anlamında, lüzum donanım anlamında güvenlik çözümü diye almış olduğumuz ürünlerin gerçekten bizim için açık alanlar, açık kapılar olduğunu ve çok önemli verilerimizin haricen taşınması anlamına geldiğini düşünürsek bizim özellikle bu alanda yerli ve milli çözümler geliştirmemiz ve var olan yazılım ve donanım ürünlerini desteklememiz son derece tartı talep ediyor. Bizler de sektörümüzün bu alandaki yerli ve milli ürünleri ve çözümleri nedir onları buradaki konferansta sergiliyor ve tanıtmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

Alkan, bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bu nesil faaliyetlerin ilkokuldan itibaren yapılması gerektiğini belirterek, “Kendi yerli ve ulusal çözümlerimizin yanı sıra, insan ve bilirkişi kaynaklarımızı yetiştirmemiz, siber ordularımızı da oluşturmamız son derece önem talep ediyor” mesajını verdi.  

Bknz:  Tıbbi cihazlara koruma

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir