Kapat

ROBOİK yarışmalarında ödüller sahiplerini buldu
İNTERNET 195 0

ROBOİK yarışmalarında ödüller sahiplerini buldu

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türkiye’nin askeri ve sivil teknolojilerle genişleyecek imkanların oluşturulmasına katkı sağlama hedefiyle 2017 yılından itibaren ROBOİK yarışmaları düzenliyor. ROBOİK Yarışmaları kapsamında bu yıl düzenlenen “İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması” ve “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması”nda ödüller Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yarışmacılar katıldı.

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine birincilik
 

Üniversite ve lise öğrencilerine karşın düzenlenen İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması, gençler tarafından yoğun ilgi görürken, finale 10 ekip kaldı. 8 üniversite ile 2 lise takımının yarıştığı final turunda takımlar, yıkıntıilginç sonuç, montaj, mayın yıkım ve otonom görevlerini yerine getirmeye çalıştılar. Bu görevleri gerçekleştirmek ve hazırlanan proje dokümanlarının değerlendirilmesiyle hesaplanan galibiyet puanları sonucunda mansiyon ve özendirme ödülleri dahil 73 bin TL para ödülü yarışmacılara dağıtıldı. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu BAUROV takımı, İnsansız Su Altı Araçları Prototipi dalında birinci oldu.
  İnsansız olarak uzak kumandalı veya otonom özellikli su üstü ya da su altı sistemlerinin endüstriyel tasarımı hedeflenerek düzenlenen İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması’na 82 proje başvurusu yapıldı. Yenilikçi teşebbüs, ihtiyaçlara yanıt verebilme, imal ve uygulanabilme, görsel kriterler, konsept detaylandırma gibi değerlendirme kriterleri sonucunda mansiyonlar dahil 60 bin TL para ödülü yarışmacılara dağıtıldı. Bu dalda ise G.Ü.L.L.E isimli takım birinciliği elde etti.

  “Cumhurbaşkanımız bu konuda fazla net”
 

Ödül töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin us zenginliğini ortaya çıkarmanın manâlı olduğunu belirterek, ROBOİK yarışmalarını zincir olarak tekrarlayacaklarını ve fazla alanda müsabaka yapmanın gerekliliğine inandığını açıklama etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nın dün yapıldığını anımsatan Demir, “Orada bu cins yarışmalar ve gençlere teşvikle ilgili konular gündeme geldi. Cumhurbaşkanımız da bu konuda fazla net. Görüşlerini ve direktiflerini aldığımızda da şunu gördük; şimdi yapmakta olduğumuz ve düşündüğümüz çabaların hepsinin kendisi kadar da birebir düşünüldüğünü, desteklendiğini ve destekleneceğini gördük. Bu da Türkiye için manâlı bir safha diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
  Asıl ödülün, yarışmalar sonucunda ortaya çıkan projelerin peşine düşüp takip edilip hayata geçirilebilmesi olduğunu düşündüğünü kaydeden Demir, “Hemen alınan ödül, bir ödül evet. Ama burada da tekrar kendimize atama biçmiş olalım, burada ortaya çıkan herhangi bir fikri, tasarımı genişletebiliyorsak, o ekiple temasımızı sürdürebiliyor, onların önünü açabiliyorsak ve devamlılığını sağlayabiliyorsak burada gerçekten en büyük ödülü vermiş oluyoruz” dedi.

İnsansız Su Altı Araçları Prototipi dalında birinci olan BAUROV takımına liderlik eden Dr. öğretim üyesi Berke Gür, su altı robotiğinin Türkiye için stratejik bakımdan fazla manâlı bir alan olduğunu belirterek, “Öğrenci arkadaşlar yarışmada iş bölümü yaptı. Robotik sistemin her daha alçak biliminin ilgili bölümündeki öğrenci arkadaşlar yürüttüler. Güzel bir şekilde yarışmaya hazırlandılar. Yaklaşık 6 aylık bir uğraş sonucunda oldu. Üniversite bu konuda bize gayet güzel destek verdi. Su altı robotiği olunca biraz güç oluyor. Deneme için bir havuz ortamı gerekiyor. Bahçeşehir Üniversitesi desteklerini bizden esirgemedi” diye konuştu.

BAUROV takımında mekanik dizayn ekibinde çalışan üniversite öğrencisi Kağan Kapıcıoğlu, kendilerine emin görevler sunulduğunu ve o görevleri analiz etmek için en ideal tasarımı çıkarmaya uğraştıklarını anlatarak, “Görevler, gerçek hayatta oluşabilecek aksiyonların modellenmiş haliydi. Örneğin bir parça başına mayın arama ve kurtarma görevi. Balonda halinde modellenmiş ve bizim bu balonları patlatarak mayın imha yapmamızı istemişlerdi. başkaca havuzun dibinde bulunan bazı objeleri aynı renkli sepetlere koyarak ve sepetin de pimini çekerek yukarıya çıkması istenilmişti. Biz buna 3 farklı yaklaşma da yaklaştık. Mekanik aksam, elektronik aksam ve yazınımsal veri olarak yaklaştık. Yarışmaya girdik, parkuru takımlar aralarında en kısa sürede tamamladık ve birincilik elde ettik” şeklinde konuştu.

  “Robotumuz 100 metreye dalabilecek özellikte”

  Ekip kaptanı Arda Akgül ise “Biz, bu yarışmaya hazırlanırken uzun bir vakit baştan başa plan ve program yaptık. Yarışmada bizden robotun su altındaki görevleri icra edilmesi istendi. Biz de bu görevlere tarafından robot hazırladık. Bu görevler arasında imha, montaj ve çeşitli su altındaki nesneleri bir yere atama gibi görevler vardı. Biz de bu görevleri icra edebilecek bir tasarımı oluşturduk. daha sonra elektronik şemalarını çizdik ve yazılımlarını yaptık. Acilen robotumuz 100 metreye dalabilecek özellikte. Su sızdırmazlık testlerinin hepsinden başarıyla geçti” dedi.

Bknz:  Akıllı telefonları en çok resim sürüklemek için kullanıyoruz

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir