Kapat

Sanlav: 'Sosyal medya kullanımı ürkütücü boyutlara ulaştı'
İNTERNET 224 0

Sanlav: ‘Sosyal medya kullanımı ürkütücü boyutlara ulaştı’

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Kurumsal Irtibat Müdürü ve Sosyal Ağ Savaşları kitabının yazarı Ümit Sanlav, İstanbul Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün programında Bahçelievler mektep müdürleri ve yöneticileri ile buluştu. Sosyal medyayı etik, etkili ve güvenli faydalanma yollarına değinen Sanlav, Türkiye ve Dünyada sosyal ağ kullanımının hayret verici ve ürkütücü boyutlara ulaştığını söyledi. 

minimum Japonya kullanıyor

We Are Social’in hazırladığı sosyal ağ raporunda Türkiye’nin günde yaklaşık 3 saat sosyal ağ kullanımı ile üst sıralarda yer almasına karşın; Japonya, Güney Kore gibi ülkelerin bir saatin altında kullanımlarla minimum kullananlar arasında olduğuna değinen Ümit Sanlav, Instagram kullanımında dünyanın ikinci ülkesi olmamıza uyarı çekti. Her geçen gün ortaya çıkan yeni güvenlik açıklarına rağmen, Facebook’un 2.3 milyar kullanıcı sayısına ulaşması ve dünyanın en topluluk ülkesinden daha pozitif vatandaşı olmasının çok büyük bir zorlama olduğunu ifade eden Sanlav, teknoloji üretmenin önemine uyarı çekti.

Teknolojiyi doktorun elinde hayat kurtaran, katilin elinde can bölge neştere benzeten Ümit Sanlav, “Türkiye’de ve uluslararası arenada Türkiye ve devlet aleyhine bir takım kavrama operasyonları yapılmakta, sosyal ağ mecraları bu operasyonlara cihaz edilmekte. Bu anlamda hukuki ve teknik yollardan birtakım mücadeleler verilse de, yerli ve ulusal teknolojimizi üretmediğimiz sürece net bir çözüm bulunamayacaktır. Kendi arama motorumuzu, kendi sosyal paylaşım sitelerimizi kurmamız gereken bu ortamda, İHA, SİHA ve savunma sanayi alanında yüzde 20’den yüzde 65’e çıkan yüzde 100 yerli ve ulusal üretim, Aselsan gibi bir yüz akı markamıza yapılan yatırımlar, teknoloji üretimi konusundaki ümitlenmemizi sağlıyor” dedi.

Bireysel anlamda sosyal medya güvenliğine uyarı çeken Sanlav sözlerini şu şekilde sürdürdü: “sosyal medya ortamları seri iletişime açık olduğu değin, güvensiz iletişime de en açık mecradır. Her gördüğünüz olaya inanmamak dek, dost listenizi tanıdığımız ve güvendiğiniz kişilerden meydana getirmek da önemli. Sosyal medyada her gördüğünüz erkek erkek olmayabilir, her gördüğünüz kadın bayan olmayabilir, her gördüğünüz çocuk çocuk olmayabilir. Tanımadığınız kişilerden gelen istekleri kabul etmeyin, özel hayatınızın kapılarını açmayın.

sosyal medya hesaplarınız üzerinden üye olmayın

Üyelik gerektiren platformlara sosyal medya hesaplarınız üzerinden aza olmayın. Zararlı yazılım içeren uygulamaları tespit edemeyebilir, dost listenizi, özel ve sizde kalması gereken tüm bilgilerinizi o uygulamaya açmış olabilirsiniz.

Her uygulamayı indirmeyin

İndirilen uygulamalar, telefonunuzda depoladığınız resim ve videolarınıza erişim yetkisi ister ve bunu vermezseniz indiremezsiniz. Güvenmediğiniz uygulamalara bu imkanı vermeyin. Telefonunuzda özel fotoğraflarınızı depolamayın. Kimlerin ve hangi programların telefonunuzda gezindiğini bilemeyebilirsiniz.

Yer bildirimi yaparken dikkat

Esas hedefi bilgiye gelmek ve paylaşmak olan sosyal ağ ortamlarına atılan bilginin, gizli kalması beklenmemelidir. Özel olan özelde kalmalı, güvenlik tedbirlerine dikkat edilmelidir. Gezi ve tatillerde yer bildirimi gerçekleştirmek ve evimizden paylaşımlarda konum bilgisi devretmek, hırsızlara davetiye çıkartmak olabilir”.
Programın sonunda İHÜ Kurumsal Iletişim Müdürü Sanlav, üniversitenin liselerle yaptığı işbirliklerine de değinerek, lise müdürlerine; Türkiye Liseler Ihtisas Programı (TÜLİP) ve İHÜ Lise Kış Okulu ilk olarak edinmek üzere, okullara verilebilecek akademik destekle ilgili bilgilendirme yaptı.  

Bknz:  Apple Music, Amazon cihazlarına geliyor

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir