Kapat

Siber tehditler işletmeleri yeni önlemler almaya zorlayacak
İNTERNET 94 0

Siber tehditler işletmeleri yeni önlemler almaya zorlayacak

Siber güvenlik konusunda dünyanın kayda değer şirketlerinden Forcepoint, 2019 yılına ait siber tehditlere dair öngörülerini özel bir raporla açıkladı. Şirket, suni zekânın tez çoğalan kullanımının oluşturabileceği risklere dikkat çekerken yapay zekâ temelli siber saldırılara yönelik uyarılarda bulundu. 

Rapora dair yorumlarını paylaşan Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, 2019’da siber risklerin yedi alanda etkisini arttıracağını belirtti. Raporun, özellikle kritik altyapılar ve milli istihbarata yönelik tehditlere vurgu yaptığını kaydeden Turan, yapay zekâya kontrolsüz bir geçişin oluşturabileceği risklere dikkat çekti.
İşletmeler ve hükümetlerin bağlantılı sistemlerin sadece kritik verileri ve fikri mülkiyeti yok, aynı zamanda somut güvenliği de riske attığı bir dünyayla karşısında karşıya olunduğunu kaydeden Turan, raporun bu alanlara odaklandığını açıklama etti.

Yapay zekâ fırsat mı korkutma kaynağı mı?
2019 için anahtar kelimelerden birinin itibar olacağını belirten Levent Turan, yaşanabilecek bir saldırı sebebiyle veri kaybına uğranmasının önemli bir asalet kaybına yol açabileceğine uyarı çekti. Yapay zekâ destekli uygulamalar ve diğer süreçleri nesnelerin interneti temelli kullanmanın bugün için riskli bir durum oluşturduğunu açıklayan Turan, suni akıl için her şeyi yapmaya hazırlıklı olunmadığını ifade etti.
Suni zekânın aynı zamanda daha pozitif şirket ve yönetici tarafından tercih edildiğini kaydeden Turan; “Yöneticilerin yüzde 71’inin kuruluşlarında suni zekâ ve cihaz öğrenmesi kullanan bir siber güvenlik çözümüne yatırım yapmayı planlıyoruz. İşletmelerin makinelere olan ilgisinin giderek artıyor. bununla birlikte en düşük bir veri ihlaline maruz kaldığını bildirenlerin oranında yüzde 27’lik bir yükseliş yaşandı” dedi.

İşletmeler yapay zekâya iyice hazırlanmış değil
Rapora göre; suni akıl teknolojilerinin hemen şimdi geliştirilme süreçlerinin devam etmesi, işletmelerin duruma tam olarak hazır olmalarının da önüne geçiyor. Bir alet öğrenmesinin temelinde gerçek dünyayı temsil eden veriler bulunurken, temsili veriler olmadan hiçbir algoritma yararlı ve genelleştirme uygun çıktılar üretemediği bildirildi. Bu durum, çeşitli araştırmalarla da kendini gösteriyor. Örneğin işletmelerin yüzde 38’i, makine öğrenmesi modellerini kendi ölçeklerine uyarlamada bezginlik yaşadıklarını açıklama edildi. bununla birlikte yüzde 30’u öbür programlama dillerini ve eğitim çerçevelerini desteklemede can sıkıntısı yaşadıklarını açıkladı.
Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, bu durumun yapay zekâ temelli çözümlerde bilinmezlerin daha önde olmasına neden olduğunun altını çizdi. Bu bilinmezlik ise bilhassa yapay akıl, data kullanımı ve siber güvenlik bileşiminin zorlaşmasına niçin olabildiğini kaydeden Turan, bu nedenle böylece fazla şirketin mevcut düzenlerini korumaya öncelik vererek bekle-gör politikası uyguladığını ifade etti.

Yüz hatlarınızı çalan yazılımlar biyometrik emniyet güvenilirliğini sorgulatıyor
Biyometrik emniyet sistemlerinin kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu sistemlerin kişiye özgü olması, kurulum maliyetlerinin nispeten karşılanabilir ölçekte olması gibi sebeplerle daha pozitif alanda biyometrik güvenlik çözümlerinden faydalanıldığı görülüyor. bununla birlikte yaşanan çeşitli vakalar, bu sistemlerin de sanıldığı değin güvenilir olmadığını gösteriyor. Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemlerinin de tehlike altında olduğunun altını çizdi. 

Turan, iki faktörlü kimlik düzeltme örneğinde, saldırganların AT&T hesabında SIM takası yaparak 24 milyon dolar civarında bir tutarı ele geçirdiğinin ortaya çıkarıldığını belirtti.

Parmak izinizin kopyasını hariç tutmak sadece 450 dolar
Forcepoint 2019 Siber Tehditler Raporu’nda dikkat çeken verilerden biri de parmak izi okuma teknolojisini taşıyan biyometrik sistemler. Levent Turan, bir başkasının parmak izinin kağıt sürümünü oluşturma maliyetinin ise 450 dolar seviyesine değin indiğinin altını çizdi. Sadece ABD Personel İdaresi’ne yönelik saldırıda 5,5 milyondan pozitif insanın parmak izi kaydının çalındığını bildiren Turan, diğer biyometrik sistemlerin de yeterince güvenilir olmadığını ifade etti. 2016 yılında North Carolina Üniversitesi’nden güvenlik ve bilgisayar uzmanlarının yaptıkları bir çalışmada sosyal medyadan toplanan herkese açık fotoğraflarla yüz tanıma sistemlerinin yanıltıldığını hatırlattı. bununla beraber yüz tanınma sistemlerine büyüyen bir alaka de söz konusu. Levent Turan, 2023 yılına değin küresel yüz tanıma yazılımı pazarının 9,78 milyar dolara yükselmesinin beklendiğini ifade etti.

2019’da öne çıkacak öteki siber tehditler
Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, 2019’da suni akıl ve biyometrik güvenlik haricen beş temel konu daha olduğunu belirtti. Forcepoint raporunda bu konuların tüm detaylarıyla ele alındığını bildiren Turan, öteki beş başlığı ise şu şekilde özetledi: 

“Edge Computing: Pek fazla çevrimiçi hizmette yaşanan siber saldırı örnekleri, kurumların P2P meslek modelleriyle yakınlaşmasına niçin oluyor. Bu yöntem, gizliliği korumayı destekleyici bir çözüm niteliği taşıyor ve başvuru alanı artıyor. Müşterilere, verilerinin kontrolünü daha fazla karşılayan bu çözümler, Forcepoint uzmanlarına tarafından 2019’da siber korkutma riski altındaki teknolojiler arasında bulunuyor. 

Siber soğuk savaşlar: Ulusal devletler tarafından desteklenen siber ordular 2019’da gündeme gelecek bir başka konu. Fikri mülkiyetin, devletler göre desteklenen siber saldırganlardan nasıl korunacağı önümüzdeki yılın bir başka gündemi olarak öne çıkacak”.  

Bknz:  2018 yılı sosyal medyada böyle geçti

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir