Kapat

Teröre alıngan vuruş
İNTERNET 96 0

Teröre alıngan vuruş

Test atışını izlediler
Son yıllarda terörle mücadelede ve özellikle sınır ötesi hava operasyonlarında sıkça kullanılan hassas güdüm kitleri deneme edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Ekim’de katıldığı törende teslim edilen Hassa Güdüm Kiti HGK-82’nin deneme atışı gerçekleştirildi. TÜBİTAK SAGE Yerleşkesi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı test atışında Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da hazır bulundu.

37 bin feet’ten test atışı
Konya Karapınar Atış Deneme ve Değerlendirme Merkezi’nde icra edilen uçuşta, 37 bin 500 feet’te F 16 savaş uçağı, 17 kilometre menzilden hedefi başarıyla vurdu. Bakan Varank, atış ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F16 savaş uçağının pilotuyla irtibata geçerek, “Çok başarılı bir atış oldu. İnşallah devamını bekliyoruz. Tebrik ediyorum” dedi.

Sosyal medyadan duyurdu
Bakan Varank, başarılı deneme atışını sosyal medya hesabından duyurdu. Varank, “TÜBİTAK SAGE’de geliştirip Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatını gerçekleştirdiğimiz, genel gaye bombalarını ANS/KKS güdümlü mühimmata çeviren Alıngan Güdüm Kiti 82 (HGK-82), yapılan testlerde 37.500 feet’ten 17 km uzaklıktaki hedefi başarıyla vurdu.” ifadesini kullandı.

Akıllı nokta vuruş
TÜBİTAK SAGE göre geliştirilen HGK-82’nin geliştirme ve sertifikasyon testleri, 2018 yılı başında tamamlanmıştı. HGK-82, MKEK kadar üretilen Mk-82 tipi güdümsüz genel kasıt bombalarına takılarak bombanın işlem menzilini arttırırken, güdüm yeteneği ile alıngan vuruş kabiliyeti kazandırıyor. Bu sayede serbest düşüş yapan genel amaç bombası, akıllı, nokta vuruş kabiliyeti olan milli bir silah sistemine dönüşüyor.

Her türlü hava koşulunda
Türkiye, son yıllarda terörle çaba ve sınır ötesi hava operasyonlarında sık sık alıngan güdüm kitlerini kullanıyor. Bu ailenin yeni bir üyesi olan HGK-82, her türlü hava koşulunda kullanılabiliyor. Ulusal imkânlarla geliştirilen ve üretilen HGK-82, sahip olduğu özelliklerle TSK’nın ve Türk Savunma Sanayinin dışa olan bağımlılığını azaltırken, savunma sanayinin millileşmesine karşın yapılan araştırmalar içerisinde önemli bir yer tutuyor.  

Bknz:  Mobil şebekemiz wifi şebekesine tarafından daha çabuk

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir