Kapat

Tıbbi cihazlara koruma
İNTERNET 170 0

Tıbbi cihazlara koruma

Teknolojik gelişmelerin ve tıptaki ilerlemelerin bu şipşak devam etmesi, hastanelerde kullanılan tıbbi cihazların da çabuk gelişmesi anlamına geliyor. Oysa tıbbi merkezlerin elektrik tesisatlarının alıngan ele alınması ve standartlara uygun olması can ve mülk daha sonra da sistem güvenliği için önemli bir konu haline geliyor. Kullanılan cihazlar geliştikçe tıbbi merkezlerin elektrik sistemlerinin de gelişmesi gerekiyor. 

Bu kapsamda Vatandaş Holding’in medikal sektörü ile ilgili geliştirdiği GNDSeries ürünün, hastane ekipmanlarında yaşanabilecek elektriksel bazlı sorunları engellediği öne sürüldü.

“Tıbbi cihazlar nitelikli enerjiye gereklilik duyar”
Tıbbi cihazlar ve meydana gelen sorunlar ile ilgili bilgi veren Trimbox CEO’su Evren Vatandaş, ”Tıbbi cihazlar mikroişlemciler vasıtası ile çalışıyorlar. Mikroişlemcilerin gelişmesi sıhhat sektörünün de çabucak gelişmesine sebep oldu. Mikroişlemcilerin hassas yapıları nedeniyle sağlık hizmeti veren elektronik cihazlar, kaliteli enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde hastane ekipmanları Manyetik Rezonas’la (MR) görüntüleme, yaşam destek üniteleri, portatif röntgen cihazları, radyoloji ekipmanları, lazer cihazları 15 sene öncesine kadar daha gelişmiş ve hızlılar. Ama elektriksel bozulmalarda kolaylıkla arızalanabiliyorlar. Elektrikte negatif durumlar, maalesef günümüzde geçmişe kadar daha fazla meydana geliyor ve cihazların negatif etkilenmesine sebep oluyor. Gerilimde ama ani değişim, yaşamsal tartı içeren cihazlarda ama mikroişlemcilerin hasar görmesine, elektronik kartlarının yanmasına ve cihazda arızaya neden oluyor. GNDSeries kullanıldığı sağlık merkezlerinde elektrikte meydana gelecek bütün olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Gereklilik duyulan kaliteyi enerjiyi cihazlara ileterek sürdürülebilir bir şekilde çalışmasını sağlıyor” biçiminde konuştu.

“Elektrik arızaları nelerden meydana kazanç”
Elektrik kaynaklı arızalar ile ilgili detaylı data veren Yurttaş, ”Yapıların tamamında görülen elektrik kaynaklı arızalar birbirine çok benziyor. Meydana gelen sebepleri incelediğimizde en fazla görülen koşul şebeke kaynaklı arızalar olarak karşımıza çıkıyor. Şebekeden gelen düşük kalite enerji, fazla gerilim, ani voltaj dalgalanması gibi durumlar cihazlarda ve elektrik şebekelerinde arıza meydana gelmesine sebep olur. Trafo patlaması gibi kazalar ve şimşek düşmesi gibi doğal olaylar da elektrik kaynaklı arızalar için mecburi bir neden oluyor. Şebeke kaynaklı problemlerden korunmak için mutlaka fazla gerilim sönümleyici uygulamak gerekiyor. Üstünde durulması gereken alıngan bir konu da topraklamadır. Topraklama ve nötr toprak voltaj sorunu ilk kez tıbbi cihazlar, sonradan bilgisayar sistemleri, güvenlik kameraları, ATM cihazları gibi nötr toprak voltajının kayda değer olduğu hassas cihazlar için düşük büyük ağırlık talep ediyor. Çünkü nötr toprak voltajı 1-1,5 V seviyelerinde çalışan bu cihazlarda bu voltajın aşılması sebebiyle ya da 0,2V’den daha fazla dalgalanma meydana gelmesi nedeniyle çok sık arıza meydana gelir. Arızalardan daha önemli bir konu ise saydığımız bu nedenler sebebi ile kullanıcılar sonu felaketle sonuçlanabilecek bir elektrik yangını ile karşısında karşıya kalabilirler. Bu sonuçları ortadan uyandırmak için GNDSeries cihazını ürettik. Alıngan cihazların korunması için GNDSeries ürünü, elektrik tesisatlarını korumak için fazla gerilim sönümleyiciler kullanılmalıdır ve tesisatlar standartlara, yönetmeliğe uygun şekilde yapılmadır. Genelde hastaneye yeni bir cihaz yerleştirilirken sadece mevcut tesisatın gücünün yeterli olup olmadığına bakılıyor. Ama şebekenin elektrik kalitesine, yeni cihazın elektriksel özelliklerine ve mevcut tesisat sistemini nasıl etkileyeceğinin araştırılıp, evvelden sistem üzerine önlem alınması gerekiyor. Bu sayede elektrik kaynaklı hasarların önüne geçilebilir” İfadelerini kullandı.  

Bknz:  Mikro Uydu Fırlatma Sistemi için imzalar atıldı

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir