Kapat

Türk Telekom’dan ‘Yeni Nesil Gelecek’ Projesi
İNTERNET 88 0

Türk Telekom’dan ‘Yeni Nesil Gelecek’ Projesi

Türk Telekom, akıllı imal teknolojilerinden tarım, sağlık durumu, ulaşım ve akıllı büyük kasaba uygulamalarına değin hayatın her alanında varlıklı kullanım olanakları yer alan Nesnelerin İnterneti alanında iş yüksekokulu ve iş lisesi öğrencilerine eğitim desteği veriyor. 

Yapılan şirket açıklamasına kadar Türk Telekom’un bu kapsamda Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği “Yeni Cins Gelecek” sosyal sorumluluk projesinin birincil etabında 35 gönüllü eğitmene eğitim verildi.

Yeni Nesil Gelecek Projesi, Türkiye’de Endüstri 4.0 sürecine uyumunun hızlanmasına katkı sağlarken, inovasyon pazarının gelişmesine destek olmayı ve akıllı teknolojiler üretecek insan kaynağını desteklemeyi hedefliyor. Proje dahilinde seçilen öncelikli 14 ilde olmak üzere Türkiye genelinde meslek yüksekokulları ve meslek liselerinde eğitim gören ve projeye başvuran 350 öğrenciye Nesnelerin İnterneti (IoT) içerikli özel eğitim kitleri kullanılarak 16 saatlik yüz yüze eğitimler verilecek. Microsoft Türkiye göre geliştirilen eğitimler, Nesnelerin İnterneti, programlama ve bulut bilişim gibi konularda teorik ve pratik bilgiler içeriyor.

Proje ile katılımcı gençlere ‘Raspberry PI üstünde kodlama deneyimi’, ‘Raspberry PI üzerinde derlenen veriler bulut bilişime nasıl açılır?’, ‘Bulut bilişim nedir?’ gibi konularda uygulamalı eğitimler verecek. Proje dahilinde Türkiye geneline açık bir proje yarışması düzenlenerek dereceye girenlere ödül verilecek.  

Bknz:  On milyondan artı aboneye bir gecede limitsiz internet

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir