Kapat

Türkiye’nin yarısından fazlası sosyal medyada
İNTERNET 119 0

Türkiye’nin yarısından fazlası sosyal medyada

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, 2018 yılının Ekim ayını ele bölge küresel internet raporu araştırmasını inceledi. PRNet’in, ‘We Are Social’ verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere kadar, Türkiye’nin az kalsın yarısından fazlasının Facebook kullanıcısı olduğu gözlendi. Bu Vesile Ile Facebook kullanıcı sayısı 43 milyon olarak belirlenirken, Instagram kullanıcı sayısı 37 milyon, Twitter ve Snapchat kullanıcı sayısı ise yaklaşık 9 milyon olarak görüldü. Türkiye’den azami Facebook kullanan şehir de İstanbul olarak kayıtlara geçerken, 11 milyon kullanıcı olması uyarı çekti. 

En fazla konuşulan sosyal mecralar belirlenmiş oldu 

PRNet ve Ajans Press’in konuyla ilgili gerçekleştirdiği medya incelemesinde, yazılı basına yansıyan haber adetleri de kesin oldu.2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen incelemede, sosyal medya hakkında 150 bin 610 haber yansıması saptandı. sosyal ağ mecralarının da konuşulma oranları belirli olurken, hakkında azami haber yapılan mecranın 30 bin 752 haberle Twitter olduğu görüldü. Twitter’ı, 26 bin 757 haberle Facebook, 8 bin 838 haberle Youtube, 7 bin 502 haberle Whatsapp, bin 69 haberle Snapchat ve 331 haberle de Linkedin takip etti.

Dünyada manâlı bir yere sahibiz 

Türkiye sosyal medya kullanımında dünya üstünde kayda değer bir yere sahip iken, Facebook bazında dünya genelinde 9’uncu sıraya yerleşti. Twitter’da ise 8,8 milyon kullanıcısı olan Türkiye, dünya genelinde 5’inci sırada görülürken, Linkedin’de 6,9 milyon kullanıcı sayısıyla 15, Snapchat’te ise 8.5 milyon kullanıcı sayısıyla 10’uncu sırada yer aldı.  

Bknz:  Soyuz MS-11 uzaya fırlatıldı

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir