Kapat

İNTERNET 891 0

WİNDOWS 10’DA DNS DEĞİŞTİRME

WİNDOWS 10’DA DNS DEĞİŞTİRME

Ülkemizde birçok siteye erişimin mahkeme kararıyla engellenmesi sonucu kullanıcılar buna karşı önlemler geliştirmeye başladı.  VPN tünel hizmetleri, Dns değişikliği gibi yöntemlerle erişimi engelli sitelere ulaşmayı sağlayan bu yöntemler kişilerin ilgi alanları arasında yer alıyor. Engellerin önüne geçmek konusunda en etkili ve basit olan yöntem ise DNS değiştirmek. Hiçbir program ve uygulama gerektirmemesi nedeniyle kişilerin mevcut işletim sistemleri ya da Android üzerinden kolayca değişikliği gerçekleştirmelerine olanak tanımış oluyor. Bu yazıda ise Windows 10 üzerinde DNS değiştirmenin yönteminden bahsedilecektir.

dnsdegistirme

 

1.YOL : İlk olarak Ağ Bağlantıları yardımıyla DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Bunun için Başlat menüsüne sağ tıkladıktan sonra açılan sekmelerden Ağ Bağlantılarını seçip tıklayın. Karşınıza açılan pencerede Ağ Bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz. Aktif olan ağ bağlantısına sağ tıklayıp özelliklerini görüntüleyin. Bağlantı özellikleri penceresine ulaşmanızın ardından “İnternet Protokolü Sürüm 4” seçeneği listede bulup seçili hale getirin. Üzerine sol tıkladığınız bu seçeneğin özelliklerin altta Özellikler kutucuğuna tıklayıp görüntülenmesini sağlayın.

dns

Bu işlemin ardından TCP/IPv4 penceresi içerisinde manuel olarak girilmesini mümkün kılan ”DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini aktif etmelisiniz. Bu adımla beraber artık metin kutularına arzu ettiğiniz DNS adreslerini girebilirsiniz.

nsdegisim

Örnek olarak, “Tercih Edilen DNS sunucusu” kısmına 8.8.8.8 yazarken diğer kutucuğa ise 8.8.4.4 adreslerini girebilirsiniz. Bu ayarları yapıp kaydedin. Böylece engellenmiş sitelere ulaşmanız önündeki problemler kalkmış olur.

2.YOL: Bunun yanı sıra bir diğer DNS değiştirme yöntemi de Windows 10 ‘da komut satırından faydalanmaktır. Yine Başlat menüsüne sağ tıklayıp Komut İstemi/ Yönetici çalıştırılır. Açılan komut satırı penceresine netsh interface ip add dns name=”Ethernet” addr=8.8.4.4 index=1  komutu yapıştırılır. Aynı şekilde index = 2 içinde gerçekleştirildikten sonra ipconfig/all komutu da yapıştırıp Enter’a basılır. Böylece DNS ayarları tamamlanır. 

Bknz:  Windows 10 JPG Açılmıyor

AniL Şahin {Türk Telekomünikasyon}

Türkiyenin En Güncel Teknoloji Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir