Kapat

'Yarını Kodlayan' Adanalı öğrenciler Çin’de dünya üçüncüsü oldu
İNTERNET 160 0

‘Yarını Kodlayan’ Adanalı öğrenciler Çin’de dünya üçüncüsü oldu

Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği Yarını Kodlayanlar projesiyle genç nesilleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Proje dahilinde Adana’da düzenlenen kodlama eğitimine ve çocuk hackathon’una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinin oluşturduğu ‘XSun Team’ takımı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin desteğiyle gittiği Çin’den ödülle döndü. Ekip koçluğunu Abdurrahman Gündeşlioğlu ve Muhammet Yılmaz’ın yaptığı, Övünç Soy Özyiğit ve Deniz Gündeşlioğlu’ndan oluşan ‘XSun Team’, 20 ülkeden 350 takımın katıldığı MakeX Robotik Yarışması 2018 Dünya Finali’nde 56 takımın yarıştığı ‘Junior High School’ kategorisinde dünya üçüncüsü oldu. 

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi: “Teknoloji üretebilmek için dijital dünyanın dili olarak kabul edilen kodlamayı öğrenmek gerekiyor. Kodlama eğitimlerimizde çocuklarımız, programlama hakkında us sahibi oluyor, üreticiliklerini ortaya çıkaracak araştırmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturuyor, kendi oyunlarını üretebiliyorlar. Onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyoruz. Projemizi iki yıldır başarıyla sürdürüyoruz. Bu süreçte 12 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Yeni dönemde hedefimiz, 20 bin çocuğa daha gelmek. Bu hedefle, Yarını Kodlayanlar eğitim tırı ile yola çıktık. Köy köy, kasaba kasaba dolaşarak olası olduğunca çok sayıda çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Bir yanlamasına da projemizin meyve vermeye başladığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Proje katılımcılarımızdan, Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinin oluşturduğu XSun Team takımı, Çin’de 20 ülkeden 350 takımın katılımıyla düzenlenen MakeX Robotik Yarışması 2018 Dünya Finali’nde kendi kategorisinde dünya üçüncüsü olarak bize büyük bir gurur yaşattı. Kendilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz”.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da “Yarını Kodlayanlar ile bilişim odaklı dönüşümümüzü çocuklar yoluyla gerçekleştirmek istiyoruz. Kodlama çakmak bundan böyle okuma yazma iyi anlamak dek kayda değer. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kodlamanın ders olarak yer almamasının önündeki en büyük engel, bunu verecek yetişmiş insan gücünün olmaması. Bunun için biz de projemiz kapsamında gençleri eğitiyoruz ve onlar da aldıkları eğitimi çocuklara ulaştırıyorlar. Yola meydana çıkan Yarını Kodlayanlar kodlama eğitim tırımız ile birlikte ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bu teknoloji eğitimlerine ulaşamayan çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Projemizin katılımcılarından XSun Team takımı, Adana’da gerçekleştirdiğimiz kodlama eğitimlerimize katıldı, çocuk hackathon’unda başarılı bir alıştırma gerçekleştirdi ve gönüllü öğretmenlerimiz aracılığı ile bu yarışmaya hazırlandı. Sistemli çalışarak ilerledikleri bu yolda kodlama ile aydınlık geleceğe ulaşacaklarını umuyoruz. Çin’deki finalde de ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek dünya üçüncüsü olmaları bizlere gurur veriyor. Kendilerini ve öğretmenlerini kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Vakıfbank Ortaokulu Müdürü Alper Teke ise şunları söyledi: “XSun Team takımımız 20 ülke ve 350 ekip arasından finale kalmış olup, final müsabakalarında bütün puan almış, fakat saniye farkıyla dünya üçüncüsü olmuştur. Okulumuz namına yarışan hoca ve öğrencilerimizi kutluyor, Türkiye’yi ve Adana’mızı en iyi şekilde temsil ettikleri için tebrik ediyorum”.

Amaç 30 bin çocuk
Yapılan bilgilendirmede; Yarını Kodlayanlar projesiyle Türkiye’nin dört bir yanına yaşları 7-14 aralarında değişen çocuklara kodlama eğitimi veriliyor. Gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya antre, başvuru yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği projeyle, Ağustos 2016’dan bu yandan 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşıldı. Projenin yeni döneminde kodlama eğitimini Türkiye’nin köy ve kasabalarına da taşımak üzere yola çıkan Yarını Kodlayanlar eğitim tırı, yaklaşık 7 ayda 6 bin km’nin üzerinde yol kat ederek 12 ilde 2 bin 500 çocuğa ulaşacak. Projeyle, Nisan 2019 ardına kadar bütün Türkiye’de toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuğun kodlama ile tanışması hedefleniyor.  

Bknz:  İptal edilen PlayStation oyunları

İlker KANAT {İlker KANAT}

Teknolojihaberleri.org' u herkes yararlansın diye oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir