Teknoloji Haberleri

16 GB RAM’li Akıllı Telefonlar, Artık Çok Uzağımızda Değil

Samsung, mobil cihazlar için 10 nm fabrikasyon sürecine sahip dünyanın ilk 16 GB LPDDR5 DRAM modüllerinin seri üretimine başladığını açıkladı …

16 GB RAM’li Akıllı Telefonlar, Artık Çok Uzağımızda Değil

Samsung, mobil cihazlar için 10 nm fabrikasyon sürecine sahip dünyanın ilk 16 GB LPDDR5 DRAM modüllerinin seri üretimine başladığını açıkladı. Samsung’un bu duyurusu, 16 GB RAM’li mobil cihazları müjdelerken, yüksek RAM’li mobil cihazları 2021 senesinde görmeye başlayacağız.

Şirket, 3’üncü nesil 10nm fabrikasyon sürecine sahip DRAM modüllerini aşırı ultraviyole (EUV) teknolojisi kullanarak yüksek duyarlıiyetle üretirken, Samsung’a göre bu yeni yongalar geçen senekilere kıyasla daha süratli. 10nm 16 GB LPDR5 DRAM yongasının, geçtiğimiz senenin 12 GB LPDDR5 DRAM yongalarından yüzde 16 oranında daha süratli olduğunu söyleyen şirket, yeni DRAM modüllerinin veri aktarım hızlarının da 6400 Mb/s’ye eriştiğinin önemini vurguluyor. Bu performans artışı, ortalama 10 adet 5 GB boyutlu HD film yahut 51.2 GB’lık verinin aktarım hızına eş.

Yeni 1z tabanlı LPDDR5 yongaları, geçen yılki 1y tabanlı LPDDR5’ten yüzde 30 daha ince olurken, Böylece daha ince tasarımlara sahip mobil cihazlardan ve katlanabilir tabletlerde kullanılabilecek.

Samsung, yeni LPDDR5 yongalarının mobil cihazlarda ne zaman kullanılacağı hakkında ise bir açıklamada bulunmadı. Lakin firmasın seri üretime başlaması, 2021 senesinde 16 GB RAM’li mobil cihazları göreceğimizi gösteriyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ