Teknoloji Haberleri

17 Yaşındaki “Hacker’dan” Sonra, 16 Yaşında Bir “Hacker” Daha

Yeni bir rapor, Massachusetts’te yaşayan 16 yaşında bir gencin, Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın yaşadığı hack fiyaskosunda “eşit yahut daha …

17 Yaşındaki “Hacker’dan” Sonra, 16 Yaşında Bir “Hacker” Daha

Yeni bir rapor, Massachusetts’te yaşayan 16 yaşında bir gencin, Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın yaşadığı hack fiyaskosunda “eşit yahut daha mühim bir rol oynadığını” sözlerine ekledi

New York Times’ın salı günü yayınladığı rapora göre federal ajanlar tarafından yürütülen inceleme, dört kişi üstünde yoğunlaşıyor. Rapora göre FBI, salı günü bahsi geçen genç için bir arama emri çıkardı.

15 Temmuz’da yaşanan hack olayında eski Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barrack Obama, Tesla’nın patronu Elon Musk, ünlü isim Kim Kardashian, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates gibi tanınmış bazı isimlerin Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesapları saldırganların kontrolüne geçmişti. Bu hesaplardan gönderilen tweet’ler, kullanıcılardan kendilerine Bitcoin ödemelerini yapmalarını istemiş, bu ödemeleri iki katı olarak geri ödeyeceğini iddia etmişti. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na göre sahtekarların Bitcoin hesabı, 100.000 dolardan fazla para topladı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın açıklamasına göre hack olayı, çalışanlarının olta saldırısına maruz kalmasıyla gerçekleşti. Temmuz ayında Floridalı 17 yaşındaki Graham Ivan Clark’ın saldırının arkasındaki “beyin” olduğu iddia edilmişti. Şimdi ise ytesirliler, bir başka gencin peşindeler. Arama emrinden evvel 16 yaşındaki gençle konuşan Bloomberg’e göre genç, saldırıyla ilgisi bulunmadığını söylüyor. New York Times ve Bloomberg, zanlının ismini yaşı ufak olduğundan dolayı ve hala suçlanmadığı için açıklamadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ