RTÜK üyesi: Erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere gidiyor. Spotify Kapatılacak mı?

Temmuz ayında resmi gazetede yayınlanan Sosyal Medya Yasası ülkemizde bir çok platformda etkili olmaya başladı. Yeni yasayla birlikte hizmet sağlayıcılarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) lisans alma zorluluğu getirilmişti.

Buradaki haberimizde bazı platformlardaki internet sitelerinin yayın lisansı almadan yayın hizmeti yaptığının tespit edildiği belirtildi.

“Erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor”

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’a konuşan RTÜK’ün üyesi İlhan Taşçı, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhatap bulunamamış. Çünkü Spotify’ın şu anda Türkiye’de bir temsilciliği bulunmuyor.

Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Spotify’ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek.

Burada yasal olarak yapılacak işler doğru gibi gözüküyor. Çünkü yasa bu şekilde ancak çözüm yolunun da bulunması Türkiye’nin uluslararası saygınlığı açısından önemli. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor.” 

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe