Windows Terminal ne işe yarar? – Windows terminal nasıl kullanılır?

Windows Terminal ne işe yarar? Windows terminal ne olduğunu anlamak için öncelikle terminal kavramının ne olduğunu bilmemiz gerekir. Daha sonra da “Windows terminal ne işe yarar?” sorunuzun tüm cevaplarını sizlere sunmuş olacağız. Bu sebeple öncelikle terminali; bir ekran ve de klavye yardımıyla bilgisayarların işletim sistemini ya da sahip olduğu yazılımları kontrol etmeye yarayan komut ekranı olarak tanımlayabiliriz.

Windows Terminal Ne İşe Yarar

Windows Terminal ne işe yarar?” Terminal ve türevi benzeri ekranlara olan ihtiyaç, zamanında bilgisayarlarda grafik ara yüzü olmamasından kaynaklanmaktaydı.  Terminal ve türevi benzeri ekranlar, şuanda fare ile yapabileceğimiz bazı işlemleri, yalnızca bir komut ekranı ve klavye ile gerçekleştirebilmenize olanak sağlamaktadır.  Peki, terminal dediğimiz bu komut ekranları kimlerin işine yarıyor? Tabi ki en çok yazılımcıların… Çünkü günlük hayatta terminal ekranları çok fazla bilinen ve kullanılan komut ekranları değildir. Fakat yazılım geliştiricilerinin terminal ekranlarını sık sık kullanmaları onların istedikleri yazılımları geliştirebilme hedeflerine daha fazla yaklaştırmaktadır.

Öte yandan terminal başlarda Apple ve Linux işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda komut ekranı olarak adlandırılıyordu. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar da ise komut işlemcisi ya da komut satırı olarak anılmaktaydı. Microsoft komut işlemcisi yani kısaca CMD uygulamasını uzun yıllar boyunca kullandı. Bu da onu bir zaman sonra Linux ve Apple Mac karşısında zayıf kalmasına sebep oldu. Dolayısıyla bu durum Microsoft’un yeni Windows terminalini oluşturmasına vesile oldu. Böylece Microsoft sayesinde hayatımıza giren Windows terminal ile yeni temalar, birçok özelleştirme ve bunların yanı sıra çoklu sekme desteğine erişebiliyoruz. Ayrıca atlanmayacak özelliklerinden diğerleri ise; Windows Terminali’nin GPU tabanlı metin oluşturabilmesi ve emojileri destekleyebiliyor olmasıdır.

Windows Terminal Nasıl Kullanılır?

Windows Terminal nasıl kullanılır?” terminal hakkında akıllarda beliren ikincil ve en önemli sorudur. Çünkü terminalin ne işe yaradığını anlatmakla Windows Terminali tam manasıyla anlatmış olamayız. Fakat “Windows Terminal nasıl kullanılır?” sorusunu sormaktan hiç çekinmeyin. Çünkü düşündüğünüz kadar zor bir şekilde başlamıyor. Böylece Microsoft’un yeni düzende yerini kaybetmemek için çıkardığı terminali kullanmanın yeni gelen özellikleriyle birlikte hiçte zor olmayacağına emin olabilirsiniz.

Windows Terminali’ni kullanmak için öncelikle komut satırını açmanız gerekmektedir. Bunun dışında bütün her şey ise belli başlı bazı komutlar vasıtasıyla ilerleyerek bilgisayarınızın işletim sistemini ve yazılımlarını yönetmenize olanak sağlar.

Windows Terminal ekranına ulaşabilmek için öncelikle Windows+R tuşuna basmanız gerekmektedir.  Bu komutu verdikten sonra karşınıza çıkan ekrana CMD yazarak enter’a basmanız terminali açmak için yeterli olacaktır. Böylelikle terminali açmış olacaksınız ve karşınıza çıkan ekranda ilk olarak size Windows terminalinin nerede bulunduğunu gösteren bir dizi yer alacaktır. Bu dizide terminali kullanmak için kim yetkiliyse onun adı ve bahsettiğimiz gibi Terminalin bulunduğu klasör ismi yer alır. Bundan sonrası tamamen yapmak istediğiniz işin komutlarını bilmekle ilgilidir. Eğer Windows Terminalinin nasıl kullanıldığını ve komutlarını bilmiyorsanız; Terminali açıp ekranı gördükten sonra komutları öğrenmek için yapmanız gereken tek şey “ help komutAdi ” yazmanızdır.  “ help komutAdi ” şeklinde yazacağınız bu komut, size yapmak istediğiniz işlemlerin Windows Terminali üzerinde nasıl ve hangi komutlarla çalıştırabileceğinizi gösteren bir kısa yoldur. Burada göreceğiniz komutlarla istediğiniz işlemi gerçekleştirerek amacınıza ulaşabilirsiniz.

Ayrıca windows sürüm öğrenme konusunu da ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe