Türk yapımı MMORPG oyunlar

Türk yapımı MMORPG oyunlar ülkemizde her geçen gün çoğalmakla kalmıyor takipçisi ve oyunların tutkunları her geçen an artmaktadır.  Fakat nedir bu Türk yapımı MMORPG oyunlar? İşte bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle “MMORPG nedir?” bunu anlamamız gerekmektedir.

Türk Yapımı MMORPG Oyunlar

Türk yapımı MMORPG oyunlar nelerdir, bunları tanıtmadan önce MMORPG’nin açılımı nedir bir bakalım. MMORPG  aslında temelinde ikiye “MMO” ve “RPG” olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan “MMO”  “Massively Multiplayer Online” yani “Devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlar” anlamına gelirken; “RPG” ise “Role Playing Game” yani “Rol Yapma Oyunu” anlamına gelmektedir. “MMO”nun açılımından da anlaşılacağı üzere bu tür oyunlar oyuncuların tek başlarına oynamak istedikleri oyunlar yerine başkaları ile birlikte oynamayı sevdikleri türlerdendir.

Oyuncuların bu tür MMORPG oyunları sevmelerinin diğer bir yanı da RPG’den gelmektedir. Çünkü oyuncular böylelikle oynak istedikleri oyunlarda oluşturulan hayali dünyalarında seçtikleri karakterlerle “RPG”nin de açılımından anlaşılacağı üzere istedikleri rolü bürünebiliyorlar. Kaldı ki oyuncuları mutlu eden tek şey seçtikleri karakterlerle oynamaları değil karakterlerine istedikleri kostüm ve eşyaları edinerek onları oyunlara istedikleri gibi dâhil edebilmelerinden kaynaklanmaktadır. Fakat MMORPG oyunlarının tek amaçları bu değildir. Oyuncular, oyunlarda sadece bulundukları hayali yeri değil; seviyeleri, karakterleri, karakterlerin kostümlerini ve eşyalarını da geliştirmeye çalışırlar. Oyunun zevkli ve bir o kadar da hırslandıran kısmı burada yatmaktadır.

Oyuncuların bir o kadar sevdiği ve hatta tutkunu olduğu MMORPG oyun şekli artık Türk geliştiriciler tarafından da yapılmaktadır. Peki bu tutkunu olunan Türk Yapımı MMORPG Oyunları nelerdir?

Türk Yapımı MMORPG Oyunlarının birkaçını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1-) İstanbul Kıyamet Vakti

Türk Yapımı MMORPG Oyunu İstanbul Kıyamet Vakti, 2004 yılında Sobee adında bir türk firması tarafından geliştirilmeye başlanmış; 2007 yılında oyuncularına sunulmuştur. MMORPG türünde online oynanan bir oyun türüdür. Oyunun konusu adından da anlaşılacağı üzere İstanbul’da geçmekte olup; içerisinde birbirinden farklı karakter sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflar Savaşçı, büyücü ve şifacı olarak 3’e ayrılmaktadır. Oyuna kayıt olarak ücretsiz bir şekilde indirip oynayabilirsiniz. Oyunda ayrıca para ile nesne alımı da mevcuttur.

2-) Mount & Blade Warband

Tek ve çok oyunculu olarak oynanabilen Türk Yapımı MMORPG Oyunu Mount & Blade Warband, rol yapma türünde bir oyundur. Oyun 2010 yılında Türk firması TeleWorlds tarafından piyasaya sürülmüş olup dünyaca tanınan ilk Türk oyunu olma özelliğine de sahiptir. Bu sebeple oyuncuların oldukça ilgisini çekmektedir. Oyun ortaçağ temalı olup yapıldığı yıla göre grafiklerinin halen iyi olduğu söylenebilir.

 

3-) Şehrin Ordusu

Terzilik, madencilik, demircilik, yaratık eğiticiliği, hazinecilik, katipşik gibi bir çok sınıfa sahip olan Türk Yapımı MMORPG Oyunu 2000 TL’lik bir bütçeyle Eren AYDIN taradından Unitiy3D motorunda geliştirilmiştir.

4-) Rise Online

2015 yılında yapılmaya başlanmış ve bu sene Cvoid-19 tarafından tam sürümünün piyasaya sürülmesi ertelenmiş olan Türk Yapımı MMORPG Oyunu Rise Online Rokosoft tarafından geliştirilmiştir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe