Ram kaç MHZ Nasıl öğrenilir?

RAM kaç MHZ nasıl öğrenilir? Bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından biri olan RAM’in Türkçe karşılığı Rastgele Erişimli Hafıza’dır.  MHz ise RAM ve işlemci gibi parçalarda bulunan elektromanyetik dalgaların salınımlarını ölçmeye yani hızlarını belirlemeye yarayan ifade şeklidir. Peki; bir RAM kaç MHz nasıl öğrenilir, RAM ne kadar hızlı ve yavaştır nasıl öğrenebiliriz sorularının cevapları için önce RAM’i daha yakından tanımamız gerekir.

RAM kaç MHZ nasıl öğrenilir?

RAM kaç MHZ nasıl öğrenilir? Herkesin bilgisayar alırken en çok dikkat ettiği parça RAM, bilgisayarımızın depolama ve hafıza birimi olduğundan ne kadar hızlı olursa bilgisayar alıcılarının o kadar çok hoşuna gidecektir. Çünkü RAM bellek bilgisayarlarımızda harddisk ve USB belleklerden farklı olarak bilgileri geçici olarak depolar. Ayrıca RAM bellek bilgisayarımızdaki bilgilere hızlıca ulaşmamızı sağlar. Bu sebeple kullandığımız bilgisayardaki RAM’in kapasitesi oldukça önemlidir. Çünkü RAM’in kapasitesi RAM’in aynı anda birden fazla ne kadar bilgiyi depolayabileceğini gösterir. Kaldı ki eğer RAM’in kapasitesi düşükse ve siz bilgisayarınızda aynı anda birden fazla işlem yapmaya çalışmaktaysanız; bilgisayarınız yavaşlar ya da yapmak istediğiniz işlem hiç yerine gelmez. Bu sebeple RAM kaç MHz öğrenmelisiniz ki; bilgisayarınızın size sunacağı işlem kapasitesi hakkında bir fikriniz olabilsin. Böylelikle bilgisayarınızı kullanırken aynı anda yapacağınız işlemlere dikkat edebilin ve ne siz bilgisayarınızı ne de bilgisayarınız size karşı gösterdiği performans ile sizi yorsun. Dolayısıyla bilgisayarınızı kullanmanızda bu denli etkili ve ayrıca önemli olan RAM’in MHz’sini öğrenmek de kullanıcılar için önemli ayrı bir etken RAM kaç MHz nasıl öğrenilir? olmaktadır.

Peki Normalde RAM hızları kasa içerisindeki RAM üzerine MHz şeklinde yazılır. Yazılan bu hız yalnızca sayısal bir değerdir. Eğer ki “ben RAM kaç MHz güncel olarak öğrenmek istiyorum” derseniz de RAM kaç MHz olduğunu öğrenebileceğiniz bazı programlar bulunmaktadır. En popüler olan programlardan bir tanesi de CPU-Z programıdır. Fakat “RAM kaç MHz nasıl öğrenilir” sorusunun cevabını bulabilmenin daha kolay yolu da bulunmaktadır. Bunu da bilgisayarınızda Windows görev yöneticisi sayfasını açtıktan sonra performansa tıklayarak karşınıza çıkan ekrandaki verilerden öğrenebilirsiniz. İzleyeceğiniz bu aşamalarla Bilgisayarınızda en önemli parçalardan biri olarak bulunan RAM’inizin kaç MHz olduğunu kolaylıkla öğrenebileceğinizden şüpheniz olmasın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe