Windows 10 Uyumluluk Testi

windows 10 uyumluluk testi
windows 10 uyumluluk testi

Windows 10 uyumluluk testi yapabilmemiz için öncelikle Windows nedir biraz tanıyalım. Çünkü Windows 10 Uyumluluk testi nedir bilebilmemiz için Windows 10’u bilgisayarımıza kurup kuramayacağımızı anlamanın yolu Windows’un mantığını anlamaktan geçer.

Windows 10 Uyumluluk Testi

Windows 10 uyumluluk testi eğer ki bilgisayarınız daha düşük bir seviyedeyse ve yükseltmeniz gerekliyse bilgisayarınızın bu yükseltmeye uygun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılmaktadır. Fakat Windows nedir niye durup dururken kendi bilgisayarımızda bir yükseltme yapalım? Bunun cevabı Windows’un ne olduğunda saklı… Çünkü Windows, Microsoft tarafından üretilen bir işletim sistemidir.  1985 yılının kasım ayında Windows 1.0 ile başlayan Microsoft, ilk tanıtımını yaptıktan sonra işletim sistemi pazarının %95’ine hâkim olmuştu. Kaldı ki buna ülkemiz de dâhildi. Böyle bir başarıyı yakalayan Microsoft bu başarısıyla sabit kalmayıp her geçen gün kendini geliştirip daha ileriye ve teknolojik açıdan daha iyi olmaya kendini adamış; hayata geçirdiği işletim sistemini sürekli geliştirerek dünyaya yeni bir gelecek sunmuştur.

Microsoft bu gelişmelerle kalmayıp geliştirdikleri işletim sistemlerini de 32 ve 64 bit sürümlerini tanıtarak çeşitliliklerini artırmışlardır. Böylelikle pazarda büyük bir paya sahip olan Microsoft kullanıcılara birden fazla hizmet sunmaya başlayıp rakiplerine rağmen memnun etmeyi başarmıştır. Çünkü Microsoft Windows ile geliştirdiği Windows 98, ME, XP, Vista ve Windows 7 ile yıllar boyunca gelişmiş; onunla beraber ortaya çıkan Linux ve MAC OS gibi işletim sistemleri ile de yarışabilmiştir. Öyle ki, pazarda farklı işletim sistemleri varken bile halen iyi bir konumda bulunmaktadır.  Çünkü dediğimiz gibi Windows her geçen gün kendisini geliştirmektedir. Bu sebeple Microsoft,  2015 yılında Windows 10‘u piyasaya sürmüş hatta bununla da kalmayıp 2020 yılında Windows 7’yi kaldırarak Windows 10’u kullanmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Peki, zorunluluk halline gelen Windows 10 her bilgisayar için doğru bir işletim sistemi mi olacak? İşte Bu sorunun cevabı Windows 10 uyumluluk testi içerisinde gizli. Bunu öğrenebilmenin yolu bilgisayarınızın Windows 10 için uyumlu olduğunu bilip bilmemekte. Dolayısıyla da bilgisayarınızın özelliklerini bilmelisiniz. Öte yandan bilgisayarınızın özelliklerini bilmiyorsanız da Windows 10 uyumluluk testi programı kullanarak da bilgisayarınızın Windows 10’a uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tabi biz size Windows 10 uyumluluk testi gereksinimlerinden hangi şartlar altında geçebileceğinizden de kısaca bahsedeceğiz. Böylelikle aşağıda vereceğimiz minimum sistem gereksinimlerine bakarak Windows 10’u rahat çalıştırmak için nelerin gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İşlemci: 1.1GHz veya daha hızlı.

RAM: 2GB (32 bit) veya 4GB (64 bit).

Boş disk alanı: 32 bit işletim sistemi için 20GB, 64 bit işletim sistemi için 35GB.

Ekran kartı: DirectX 9 destekli kart ve WDDM sürücüsü.

Ekran: 800×600.

Önerilen Sistem Gereksinimleri;

İşlemci: 2.1GHz veya daha hızlı.

RAM: 4GB (32 bit) veya 6GB (64 bit).

Boş disk alanı: Minimum ile aynı farketmiyor.

Ekran kartı: Minimum ile aynı farketmiyor.

Ayrıca windows sürüm öğrenme konumuzu da okuyabilirsiniz.

Windows 10 uyumluluk testi konusuna burada değindik. Eğer makalemiz yeterli değilse dilerseniz aşağıdaki bağlantıdan da windowsun kendi websitesinden detayllı bir araştırma yapabilirsiniz.

Biz sizin için uyumluluk ile alakalı bir iki tane makaleyi aşağıda belirttik.

Windows uyumluluk ve sistem gereksinimleri ile alakalı makaleyi de windowsun orjinal sitesinde buradan inceleyebilirsiniz.

Windowsun kendi sitesindeki bu makaleyi de okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe