Klima kumanda işaretleri nelerdir? 2 Klima kumandası işaretleri

Klima Kumanda İşaretleri nelerdir?

Klima denildiğinde akıllara genellikle soğutma işlemi gelir. Aslında klima, soğutma çevrimi kullanılarak bir ortamdan ısı çekmek ve fazla olan nemi alıp ortama taze hava sağlamak için tasarlanan bir makinedir. “Hangi klima daha iyi verim sağlar, Klima Kumanda İşaretleri nelerdir?” gibi sorular hep akıllarda dolaşır.

Klima Kumanda İşaretleri

Klima Kumanda İşaretleri nelerdir?  Bulunduğumuz çevre, ortam içinde sıcaklığın ayarlanabilmesi, bulunulan ortamın konforunu her zaman artırır. Bu sebeple birçok firma farklı modellerde klimalar üretmektedir. Bu üretilen klimaların birde kumandaları vardır. Üzerlerinde bulunan Klima Kumanda İşaretleri ise çoğumuzun bilmediği simgelerdir.

Klima özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi oluyor. Sıcaktan bunaldığımız anda kurtarıcımız olan Klima kışında evlerimizin ısısını dengeleyerek ısınma ihtiyacımızı gideriyor. Tüm bu ısı ayarlarını Klima Kumanda İşaretleri ile ayarlayabiliriz. Hiç klima kullanmamış kişiler bile rahatlıkla Klima Kumanda İşaretleri ile rahatlıkla klimayı kullanmayı öğrenebilirler. Daha önce kullanmamış veya kullanmasına karşın kumanda üstündeki simgelerin anlamlarını tam olarak bilmeyen kullanıcılar düğmelerin anlamlarını öğrenerek bu soruna çözüm bulabilirler.

Klima Kumanda İşaretleri; cool, heat, dry, pervane işareti, swing, timer ve on/off düğmelerinin üzerinde bulunan işaretlerdir. Bu işaretleri tek tek açıklayalım.

Cool: Bazı kumandalarda kar işareti, bazı kumandalarda ise Cool işareti yer alır. Yaz döneminde cihazı kar simgesinde veya Cool konumunda çalıştırmalısınız. Bu soğutma modu anlamına gelmektedir. Bu kar işareti ya da cool işaretine basarak ortamı soğutmuş oluruz.

Heat: Bazı klima kumandalarında heat yazısı, bazı klima kumandalarında ise güneş işareti yer almaktadır. Isıtma modu olarak kullanılan bu Klima Kumanda İşaretleri kış aylarında klimanızı güneş simgesine alarak ya da Heat moduna ayarlayarak ortamı ısıtmanızı sağlar.

Dry: Dry Nem alma modudur ve bazı klimalarda direkt Dry yazısı yer alıyorken bazı klima kumandalarında ise damla işareti olarak yer almaktadır. Hava nemli olduğunda cihazı soğutma modunda çalıştırmak yerine nem alma yani Dry modunda çalıştırmanız çok iyi olacaktır.

Pervane işareti: Bir klima kumandasında pervane işareti görüyorsanız bilin ki bu fan tuşudur. Kumandanın üstünde bulunan üçgen simgesi otomatik modu simgelemektedir. Bu tuşun kelime olarak karşılığı ise Auto’dur. Klimanızın fan hızını ayarlamak amacı ile bu modu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Swing: Klimanızın üflemiş olduğu havayı sağa-sola ya da yukarı-aşağı yönlendirme görevinde kullanılan bir tuştur. Klimanızın doğrudan size üflemesini engellemek istiyorsanız bu tuşu kullanabilirsiniz. Çünkü bu klima kumandası tuşu üfleme yönünü belirlemekte kullanılır.

Timer: Klima Kumanda İşaretlerinden olan timer tuşu için zamanlayıcı denilebilir. İsteğe bağlı olarak klimanın açılmasını veya kapanmasını sağlamakta olan zamanlayıcı tuştur. Cihazının zamanlayıcısını aktif hale getirmek ya da istediğiniz zaman durmasını, istediğiniz zaman çalışmasını Timer düğmesini kullanarak sağlamanız mümkündür.

On/Off: Herkesin tahmin edeceği gibi açma kapama düğmesidir. Klimanızı kapatmak istediğinizde ya da açmak istediğinizde bu tuşu kullanmanız gerekmektedir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe