Çin Dünyanın İlk Işık Temelli Kuantum Bilgisayarı Geliştirildi.

Çinli bilim adamları, sorunları geleneksel bir bilgisayardan çok daha hızlı çözebilen dünyanın ilk ışık tabanlı kuantum bilgisayarını ürettiklerini iddia ediyorlar.
Çin’deki araştırmacılar,  Science dergisinde 3 Aralık’ta yayınlanan bir makaleye göre ,ışık parçacıklarını veya fotonları kullanan bir fotonik kuantum bilgisayar ,geleneksel bir bilgisayar için imkansız olan bir hesaplama yaptı. Jiuzhang adı verilen kuantum bilgisayarı , hesaplamada bir dönüm noktası olan “kuantum hesaplama avantajını” güvenilir bir şekilde gösterebiliyor.
Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlar için imkansız olan simülasyonları yerine getirebilir.Bu sayede malzeme bilimi, yapay zekâ ve tıpta çığır açabilecek keşiflere öncü olabileceği düşünüyor.


Araştırmacılar;Eski bir Çin matematik metninden sonra Jiuzhang olarak adlandırılan yeni kuantum bilgisayara “Gauss bozonu örneklemesi” adlı bir işlemi kullanarak, Jiuzhang prototip kuantum bilgisayarının, dünyanın en hızlı geleneksel makinesinin 600 milyon yıl içinde tamamlayamayacağı bir görevi tamamlamak için üç dakikadan biraz fazla zaman aldığını söylediler. Jiuzhang, fotonları etrafına taşıyan karmaşık bir dizi optik cihazdan oluşur. Bu cihazlar arasında ışık kaynakları, yüzlerce ışın ayırıcı, düzinelerce ayna ve 100 foton detektörü bulunuyor. Bozon örneklemesi adı verilen bir süreci kullanan Jiuzhang, klasik bir bilgisayarın kopyalanması son derece zor olan bir sayı dağılımı oluşturur. Ve şu şekilde çalışır: Fotonlar önce bir kanal ağına gönderilir. Oradan, her foton, kuantum süper pozisyonu adı verilen bir şekilde, her biri fotonu aynı anda iki yoldan aşağı gönderen bir dizi ışın ayırıcıyla karşılaşır. Yollar da birleşir ve tekrarlanan bölünme ve birleşme, fotonların kuantum kurallarına göre birbirine müdahale etmesine neden olur.

Son olarak, ağın çıkış kanallarının her birindeki foton sayısı sonunda ölçülür. Birçok kez tekrarlandığında, bu işlem her çıktıda kaç tane foton bulunduğuna bağlı olarak bir sayı dağılımı üretir.

Çok sayıda foton ve birçok kanal ile çalıştırılırsa, kuantum bilgisayar klasik bir bilgisayarın hesaplaması için çok karmaşık bir sayı dağılımı üretecektir. Yeni deneyde 76’ya kadar foton, 100 kanallık bir ağdan geçti. Ayrıca Jiuzhang ,fotonlu kuantum hesaplamanın da uygulanabilir olduğunun bir kanıtı olmuş oldu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe