Tüm Zamanların En İyi Reklam Kampanyaları

Nike: Sadece Yap.
Biliyor musun bir zamanlar Nike’ın ürünü neredeyse sadece maraton koşucularına hitap ediyordu. Sonra bir fitness çılgınlığı ortaya çıktı ve Nike’ın pazarlama departmanındaki insanlar, ana rakipleri Reebok’u geçmek için bundan yararlanmaları gerektiğini biliyorlardı. (O zamanlar Reebok ,Nike’tan daha fazla ayakkabı satıyordu ) . Ve böylece, 1980’lerin sonunda, Nike “Just Do It” i yarattı.
1988’de Nike satışları 800 milyon dolardı . 1998’de satışlar 9,2 milyar doları aştı . “Sadece yap.” kısa ve etkili, ancak insanların egzersiz yaparken hissettikleri her şeyi özetledi ve insanlar bugün hala bu duyguyu hissediyorlar. Beş kilometre koşmak istemiyor musun? Sadece yap. Dört kat merdiven çıkmak? Sadece yap. Bu hepimizin ilişkilendirebileceği bir slogan: kendimizi sınırlarımızı zorlama dürtüsü.

Ders
Markanızı sunmanın en iyi yoluna karar vermeye çalışırken kendinize şunu sorun: Müşterileriniz için hangi sorunu çözüyorsunuz? Ürününüz veya hizmetiniz hangi çözümü sağlıyorsunuz? Tüm mesajlarınızdaki bu temel soruna değinerek, tüketicilerle göz ardı edilmesi zor olan duygusal bir düzeyde bağlantı kuracaksınız.

Kola: Bir Kola Paylaşın
Büyük markalar, zaten çok büyük olduklarında, genellikle çığır açan bir şey yapmaya zorlanırlar. Peki, Coca-Cola kitlelere hitap etmek için ne yaptı? Her şişeye isimlerini koyarak bireylere hitap ettiler.
Bir Kolayı Paylaş kampanyası,2011 yılında, Coca-Cola’nın her bir şişeyi ülkedeki en popüler 150 isimle kişiselleştirmesiyle başladı. O zamandan beri ABD, şişelerinin ve kutularının ön tarafına Coca-Cola markalı yazı tipiyle ilk isimleri yazdırarak takip etti. Takma adlar ve üniversite logoları gibi şeyler istemek için Coke’un web sitesinde özel şişeler bile sipariş edebilirsiniz .
Pazarlama ve reklamcılık endüstrisinde bir son dakika oldu. Birçok tüketici bundan büyülendi, diğerlerinin kafası karıştı neden geçici bir ürünü bu kadar kişisel hale getirelim? Pepsi, kampanyanın başlamasından kısa bir süre sonra karşı reklamlar bile yayınladı.

Ders
Coca-Cola hayranları düzenli alıcılardır ve şirket tam güçle bu bireysel mülkiyet anlayışına yaslandı. Otomat makinesinden hangi adı alacağınızı merak etmek başlı başına eğlenceli bir heyecandı bu sizin olmasa bile, sizi öndeki adı kim olursa olsun “bir kolayı paylaşmaya” teşvik ediyor.

Volkswagen: Küçük Düşün (1960)
Pek çok pazarlama ve reklamcılık profesyoneli Volkswagen’in “Think Small” kampanyasını altın standart olarak adlandırmayı seviyor. Doyle Dane & Bernbach’daki (DDB) efsanevi bir reklam grubu tarafından 1960 yılında oluşturulan kampanya, bir soruyu yanıtlamak için yola çıktı. Amerikalılar her zaman büyük Amerikan arabaları satın alma eğilimindeydi ve İkinci Dünya Savaşının sona ermesinden 15 yıl sonra bile çoğu Amerikalı hala küçük Alman arabaları satın almıyordu. Peki bu Volkswagen reklamı ne yaptı? İzleyicinin beklentilerine tam anlamıyla girdi. Sence ben küçük müyüm? Evet öyleyim. Asla olmadıkları bir şey olmaya çalışmadılar.
Ders
Bu kampanyanın en önemli çıkarımı şudur: Şirketinizi, ürününüzü veya hizmetinizi olmadığı gibi satmaya çalışmayın. Tüketiciler dürüstlüğü tanır ve takdir eder.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe