Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank Çok Kısa Bir Süre İçerisinde Kendi Stabil Coin’ini Kullanıma Sunacak

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, kendi stabil coin’ini çıkarmak için Rusya Merkez Bankası’na başvuruda bulundu. Haber ajansı Interfax …

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, kendi stabil coin’ini çıkarmak için Rusya Merkez Bankası’na başvuruda bulundu. Haber ajansı Interfax, Moskova merkezli Sberbank’in müşterilerinin kullanımına sunmak üzere dijital token basmak için ülkenin merkez bankası Bank of Russia’ya başvuru belgelerini gönderdiğini bildirdi.

Interfax’ın raporuna göre Sberbank‘in stabil coin’i Blockchain tabanlı olacak ve değeri Rus rublesine 1:1 oranında sabitlenecek. Sberbank‘in stabil coin’inin çok kısa bir süre içerisinde, bahar aylarında, kullanıma sunulması bekleniyor. Toplam varlıkları 477 milyar doları bulan Sberbank, Rusya’nın en büyük özel bankası konumunda.

Sberbank başkan yardımcısı Anatoly Popov tarafından yapılan açıklamada Sberbank’in Ocak ayının başlarında kendi Blockchain platformunu kayıt ettirmek için Bank of Russia’ya başvuruda bulunduğunu doğrulandı.

Sberbank’in stabil kripto para ve Blockchain çalışmalarına rağmen Rusya’nın uzun yıllardır kripto para karşıtı bir yaklaşım içerisinde olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Öyle ki geride bıraktığımız yıl yürürlüğe giren bir yasa tasarısı kripto para varlıklarını devlete bildirmeyen vatandaşların 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Öte yandan ülkenin merkez bankası Bank of Russia’nın bu yılın sonuna kadar kendi dijital para birimi için pilot uygulamaya başlaması bekleniyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe