2020 Yılında Kripto Paraların Yasa Dışı Faaliyetlerde Kullanımında Keskin Bir Düşüş Yaşandı

Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora nazaran Bitcoin 2020 yılında %300 bedel kazanırken kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde …

Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir rapora nazaran Bitcoin 2020 yılında %300 bedel kazanırken kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanımında da %53’ü aşkın düşüş kaydedildi.

2020 yılında kripto paralarla gerçekleştirilen süreçlerin sadece 10 milyar dolarlık kısmı yasa dışı faaliyetler için kullanıldı. 2019 yılında ise bu sayı 20 milyar doların biraz üzerindeydi.

Kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılma oranı. Kaynak: Chainalysis

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız yıl Twitter’da skandal bir olay yaşanmış Barrack Obama, Bill Gates, Jack Dorsey, Elon Musk, Joe Biden, Warren Buffett, Kanye West, Michael Bloomberg, Apple, Uber ve Jeff Bezos üzere ünlü isimlerin hesapları hack’lenmişti. Hack’lenen bu hesaplardan uydurma Bitcoin çekilişleri gerçekleştirilmişti.

Bununla birlikte Chainalysis, PlusToken ponzi şemasıyla alakalı tüm adreslerin doğrulanamaması nedeniyle 2020 yılı sayılarının artmasını bekliyor.

Fidye Akınlarında Büyük Artış

Kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılma oranı %7.1 düzeyindeyken kripto paralarla gerçekleştirilen fidye akınlarında ise büyük bir patlama yaşandı ve %311 oranında yükseldi.

Chainalysis, ayrıyeten eksik raporlama nedeniyle gerçek sayıların kıymetli ölçüde artabileceğini de ekledi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe