Avrupa Merkez Bankası Lideri Lagarde: Bitcoin’in (BTC) Regülasyona Muhtaçlığı Var!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Bitcoin’in (BTC) regülasyona muhtaçlığı olduğunu lisana getirdi. Coindesk’in haberine …

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Bitcoin’in (BTC) regülasyona muhtaçlığı olduğunu lisana getirdi.

Coindesk’in haberine nazaran Lagarde katıldığı bir Reuters online etkinliğinde Bitcoin’in düzenlenmesi gerektiğini tabir etti. Lagarde ayrıyeten, FX Street’ten bir rapora nazaran, Bitcoin’i “spekülatif varlık” olarak tanımladı.

Reuters Next konferansında konuşan Lagarde, Bitcoin‘in “bazı komik işler ve birtakım farklı ve kınanacak kara para aklama faaliyeti” gerçekleştirdiğini lisana getirdi. Lagarde, şunları söyledi:

“Küresel seviyede düzenlemeler olmalı, bu uygulanmalı ve üzerinde mutabık kalınmalıdır.”

Çarşamba günü Reuters Next konferansında konuşan Lagarde, Bitcoin’in “bazı komik işler ve birtakım enteresan ve büsbütün kınanacak kara para aklama faaliyeti” gerçekleştirdiğini söyledi:

“Bir kaçış bahtı varsa, o kullanılacaktır. Bu yüzden ister G-7 tarafından başlatılmış, ister G-20’ye taşınmış ve sonra genişletilmiş FATF [Mali Hareket Misyon Gücü] olsun, global işbirliği ve çok taraflı aksiyona katiyen muhtaçlık olduğunu düşünüyorum.”

ECB, Facebook takviyeli Diem (eski ismiyle Libra) projesi duyurulduğundan beri dijital para ünitesinin yararlarını ve risklerini araştırıyor.

Dijital Euro Açıklaması

Lagarde ayrıyeten konferansta merkez bankası dijital para üniteleri (CBDC’ler) hakkında da konuştu. Lagarde yakın vakitte dijital Euro’ya sahip olacaklarını açıkladı. Lider, bunu 5 yıldan kısa bir müddet içerisinde halletmeyi umduklarını tabir etti.

Lagarde, kamuoyuyla bir aktiflik gerçekleştirdiklerini belirterek “En az 8000 kişi etkinliğimize katıldı ve bu ankette yer alan dijital bir euro ile ilgili birçok soruya cevap verdi” dedi. Lagarde, dijital euro’nun piyasaya sürülmesi için muhakkak bir vakit çizelgesi sunmadı fakat “güvenli bir şeye sahip olduğumuzdan emin olmak kâfi bir vakit dilimi” olacağını söyledi.

Lider ayrıyeten, dijital Euro’nun banknotları ortadan kaldırmayacağını yineledi.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe