Ekonomiste Nazaran Ethereum (ETH) Bitcoin (BTC) Rallisini Taklit Ederek 20.000 Dolara Ulaşabilir

Ethereum artık son boğa koşusundan tüm vakitlerin en yüksek düzeyini kıran ikinci büyük kripto para ünitesi. Lakin bir müellif ve ekonomist …

Ethereum artık son boğa koşusundan tüm vakitlerin en yüksek düzeyini kıran ikinci büyük kripto para ünitesi. Lakin bir müellif ve ekonomist, bunun Bitcoin’in ayak izlerini takip eden en âlâ altcoin için yalnızca başlangıç olduğunu ve yakında 2017’nin destansı boğa koşusunu taklit ederek 20.000 dolara yükseleceğini sav etti.

Ethereum, bu hafta yeni bir ATH belirledi ve 2017’de ICO’lar ve yaygın FOMO telaşının ortasındaki hareketlere emsal hareketler göstermeye başladı. En üst sıradaki altcoin, Bitcoin o zamanki rekorunu 20.000 dolar olarak belirledikten haftalar sonra, Ocak 2018’de Coinbase’de 1.419 dolara yükseldi.

Ve sonraki yıllarda 80 dolara düşmesine karşın, bir ekonomist, trader ve matematikçi, Ethereum’un sonunda Bitcoin üzere. 20.000 dolara çıkacağına inanıyor. D.H. Taylor gayesi “Metcalf Yasası”na dayandırdı. Metcalfe Yasası, kullanıcılarının “sayının karesini” kullanarak “bir ağın büyüme oranını” eşliyor.

“İnternet kullanımı, Facebook ve Bitcoin, Bitcoin’in fiyat hareketleri de dahil olmak üzere Metcalf Yasası [sic] kullanılarak eşlenebilir.”

Muharrir, Metcalfe Yasası’nı kullanarak Ethereum’un “Bitcoin’in yaptığını” tekrarlayacağını ve ETH başına 20.000 dolara kadar çıkacağını argüman ediyor.

Bitcoin’in Çok Performansını Tekrarlamak

ETH başına 1400 dolardan 20.000 doların üzerine çıkmak kulağa mantıksız gelebilir, lakin mevcut fiyatlardan bakınca bu sadece %1400’lük bir yarardır. Mayıs 2017’den Ocak 2018’e kadar altcoin aslında o kadarını yaptı ve birtakım coin’ler 2017’nin tamamı boyunca bu ölçünün dört katı hareket etti.

Raporun muharriri, Metcalfe Yasası’nın 2017’de Bitcoin’in “meteorik yükselişini” takiben ETH başına fiyatı 20.000 dolara ulaşılmasını sağlaması gerektiğine inanıyor üzere görünüyor.

Gaye Gerçekçi mi?

Bununla birlikte, Cambridge, Massachusetts’teki Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’ndan Claude Erb üzere başka tanınmış ekonomistler, Bitcoin’in azamî fiyatını BTC başına sadece 73.000 ABD doları olarak sınırlamak için bu modeli kullandılar. Bitcoin’in tavan bedeli buysa, Ethereum’da 20.000 dolarlık bir amaç o kadar gerçekçi değil.

Erb’in Metcalfe Yasasını uygulamasındaki sorun, yanlış bir biçimde toplam “kullanıcı” sayısı olarak toplam BTC arzına güvenmesi. Bu, Ethereum’un bedelinin, toplam token sayısına bağlı olarak Bitcoin’in kıymetinden daha yüksek olabileceğini gösteriyor, lakin kripto para üniteleri daha merkeziyetsizdir. Duke Üniversitesi’ndeki eski emtia portföy yöneticisi ve finans profesörü, altta yatan teknoloji hakkında gereğince derin bir anlayışa sahip değil.

ETH başına büyük gayeye sahip müellif Taylor, teknolojinin hakkını veriyor ve metodolojiyi kullanmalarına dayanarak Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakmasını ve sonunda kripto para ünitesinin 2017 rallisinde tekrar eden bir performans sergilemesini bekliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe