Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturursunuz?

Kripto para dünyasına olan ilginizi yatırımla sonlu tutmayıp, bir adım daha ileri götürmeyi hiç düşündünüz mü? Mesela; kendi kripto paranızı …

Kripto para dünyasına olan ilginizi yatırımla sonlu tutmayıp, bir adım daha ileri götürmeyi hiç düşündünüz mü? Mesela; kendi kripto paranızı oluşturmayı?

Kendi kripto paranızı oluşturmaya coin ile token ortasındaki farkı öğrenerek başlayabilirsiniz. Coin, kendine ilişkin Blockchain teknolojisine sahiptir; token ise, var olan bir Blockchain teknolojisini kullanır. Blockchain teknolojisini kısaca, inançlı hale getirilerek bir ağ tarafından yapılan süreçlerin kaydı olarak açıklayabiliriz. Bu da coin’leri bağımsız, token’leri bağımlı kılıyor aslında.

Rehber İçeriği

  • Kripto Para Yaratmak için Birinci Adım Ne Olmalı?
  • Teknik Bilgi ve Donanım Yoksa Ne Yapmalı?
  • Yarattığım Token ya da Coin’ler Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Yaratmak için Birinci Adım Ne Olmalı?

Birinci adım tercihinize karar vermek olmalı; ya yeni bir Blockchain oluşturun ya da var olanı fork’layın. Hangisini istersiniz?

Tabi ki, her iki karar için güçlü bir teknik bilgi donanımına ve yeterli bir kodlama yetisine sahip olmanız gerekiyor. Siz bilmeseniz de bilen biriyle çalışmanız şart!

Bunun yanı sıra, Github üzerinde bulunan açık kaynak kodlarından faydalanıp, birkaç değişiklik yaparak da yeni bir isimle Blockchain oluşturabilirsiniz.

Teknik Bilgi ve Donanım Yoksa Ne Yapmalı?

Kripto para yaratma platformlarından faydalanabilirsiniz. Ortalama bir bilgisayar bilgisine sahip olduğunuzu ve kripto para dünyasına ilgi duyduğunuzu varsayalım. Bu dünya hakkında gerekli bilgiye sahipseniz, kripto para yaratma platformları üzerinden paranızı yaratabilirsiniz.

Aslında site, size her şeyi verecek ve sizden yalnızca kripto paranın logosunu, coin sayısını vb. özelliklerini belirlemenizi isteyecek. Bunun için de gerekli alt yapı ve yönlendirmeler yeniden sitede mevcut; onlar üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Yarattığım Token ya da Coin’ler Nasıl Kullanılır?

Akıllı kontrat ile destekleyerek coin’leri halka açık hale getirmeniz mümkün olabilir. Tokenler ise, varlık temsilcisi olarak hiçbir maddi kıymeti olmasa dahi yaratılabilirler.

Yeni bir Blockchain oluşturmak bilgi birikimi kadar emek ve vakit ister. Bunun üzerinde ayrıntılı çalışmalar sürdürmelisiniz Lakin token oluşturmak epeyce kolay bir süreçtir; varolan sistemden faydalanılabildiği için fazladan emek vermeniz gerekmez. Önemli bir gaye taşıması gerekmediği için yarattığınız tokenin varlığını unutabilirsiniz bile…

Şayet önemli düşünüyorsanız;

Girişimlerinizi başarılı hale getirmek için yarattığınız coin ya da tokene bir kıymet vermek, korumak, satışı için ilgi çekmek ve insanları ikna etmek olmazsa olmaz hususlardır. Düşük ölçüde komite alarak yapılan kontratlar, site üzerinden küçük bir meblağ karşılığında hazır token yaratmak, işin kolay tarafı.

İşin güç kısmını seçen coin yaratıcıları da olabilir. Ancak ne seçerseniz seçin, temel şiddetli olan kısım; bu paraları halka açmak, tercih edilir hale getirmek. Bunun için işiniz, gücünüz, yarattığınız token ya da coin olmalı. Tekrar de başarısızlıkla sonuçlanan bir teşebbüs kelam konusu olabilir. Zira bu vakte kadar ismini duyduğunuz ya da duymadığınız pek çok kripto para başarısız oldu. Kolay bir durumdan bahsetmiyoruz lakin imkansız da değil. En azından ilgi ve merakınız varsa, sizin için denemeye kıymet olabilir. Tabi tüm riskleri göze alarak!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe