Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank Çok Kısa Bir Mühlet İçerisinde Kendi Stabil Coin’ini Kullanıma Sunacak

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, kendi stabil coin’ini çıkarmak için Rusya Merkez Bankası’na müracaatta bulundu. Haber ajansı Interfax …

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, kendi stabil coin’ini çıkarmak için Rusya Merkez Bankası’na müracaatta bulundu. Haber ajansı Interfax, Moskova merkezli Sberbank’in müşterilerinin kullanımına sunmak üzere dijital token basmak için ülkenin merkez bankası Bank of Russia’ya müracaat dokümanlarını gönderdiğini bildirdi.

Interfax’ın raporuna nazaran Sberbank‘in stabil coin’i Blockchain tabanlı olacak ve pahası Rus rublesine 1:1 oranında sabitlenecek. Sberbank‘in stabil coin’inin çok kısa bir müddet içerisinde, bahar aylarında, kullanıma sunulması bekleniyor. Toplam varlıkları 477 milyar doları bulan Sberbank, Rusya’nın en büyük özel bankası pozisyonunda.

Sberbank lider yardımcısı Anatoly Popov tarafından yapılan açıklamada Sberbank’in Ocak ayının başlarında kendi Blockchain platformunu kayıt ettirmek için Bank of Russia’ya müracaatta bulunduğunu doğrulandı.

Sberbank’in stabil kripto para ve Blockchain çalışmalarına karşın Rusya’nın uzun yıllardır kripto para aykırısı bir yaklaşım içerisinde olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. O denli ki geride bıraktığımız yıl yürürlüğe giren bir yasa tasarısı kripto para varlıklarını devlete bildirmeyen vatandaşların 3 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Öte yandan ülkenin merkez bankası Bank of Russia’nın bu yılın sonuna kadar kendi dijital para ünitesi için pilot uygulamaya başlaması bekleniyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe