SEC Üyesinden Açıklama: Biden İdaresi Kripto Para Düzenlemelerine Nasıl Bakacak?

SEC kurul üyesi Hester Pierce, katıldığı bir panelde kripto paralar hakkında açıklamalarda bulundu. Hem yeni teknolojide büyümeyi teşvik eden …

SEC kurul üyesi Hester Pierce, katıldığı bir panelde kripto paralar hakkında açıklamalarda bulundu. Hem yeni teknolojide büyümeyi teşvik eden hem de suçluları uzak tutan düzenlemelere olan muhtaçlığı vurgulayarak, “Kripto para konusunun nereye gideceğini hâlâ bilmiyoruz” dedi.

Bir Decrypt haberine nazaran panel, son yıllarda Trump yanlısı bir dönüş yapan muhafazakar bir siyasi haber sitesi olan RealClearPolicy tarafından düzenlendi. Buna uygun olarak, başka üç panelist sadık muhafazakarlardı: Forbes’ten Roslyn Layton; Kuzey Carolina’nın 10. kongre bölgesinin temsilcisi Patrick McHenry; ve J.W. Hukuk profesörü ve eski Trump danışmanı Verret.

Panelin konusu, görünüşte Biden periyodundaki kripto para düzenlemesi meselesiydi. Fakat, saklılık problemlerinden kripto para mevzuatı etrafında iki taraflı koalisyonlar oluşturma eforlarına kadar her şeyi kapsayan geniş bir kapsamda gerçekleştirildi.

Ve Layton, McHenry ve Verret, Trump tarafından atanan Peirce’i SEC Lideri rolünde görmek istediklerini belirtirken panel sırasında Reuters, Biden’ın seçiminin Gary Gensler olduğunu bildirdi.

McHenry, Gensler hakkında şunları söyledi:

“Gary’nin dünya görüşü, Obama idaresindeki rolünden dolayı yeterli biliniyor… Bence finansal teknoloji ve finansal yenilikler konusunda ilerici bir anlayışa sahip. Bu bakımdan, bir düzenleyici olarak yeni misyonunda fikirli bir yaklaşım geliştirebileceği konusunda optimistim.”

Biden idaresinin kripto para düzenlemelerine nasıl yaklaşacağı sorusu, hem küçük trader’ların hem de şirketlerin zihnini büyük ölçüde kurcalıyor. Peirce, “2020 boyunca Bitcoin ve öteki kripto para ünitelerine büyük bir kurumsal ve perakende ilgi gördük” tabirlerini kullanarak, SEC’in Biden idaresinde kripto para düzenlemelerini “yeniden incelemesi” gerektiğini söyledi.

Peirce, Biden’in SEC Lideri için Gensler’i seçmesi hakkında yorum yapmayı reddetti. Pierce, onunla MIT Expo 2019’da kripto para üniteleri hakkında konuşmuş ve “Crypto Great-Grandfather” biçiminde hitap etmişti.

Bunun yerine, “denetlenmeden finansal süreçlere girişme özgürlüğünün” ileriye dönük mevzuata yaklaşımının değerli bir kesimi olacağından kelam ederek, raporlama ihtiyaçlarını mecburî kılan Mali Hataları Engelleme Ağı’nın (FinCEN) kripto para cüzdan süreçleri için önerdiği yeni kurallara atıfta bulundu.

Peirce’ın saklılığı muhafaza taahhüdü yeni değil. Geçmişte finansal mahremiyetin artırılması muhtaçlığı hakkında açıklamalar yapmış ve SEC’in bu cins müdafaaları artırması gerektiğini söylemişti. Pierce şunları söyledi:

“Düzenleyici kurumlar, değişiklik kelam konusu olduğunda epeyce muhafazakar olma eğilimindedir.”

Gensler nispeten ilerici bir bakış açısına sahip olsa da Peirce’in tonu dengeli kaldı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe