Teknoloji Haberleri

30 Ağustos’taki İHA gösterisi nasıl düzenlendi?

İletişim Başkanlığı 30 Ağustos’taki İHA gösterisi hakkında detayları içeren bir yazı yayımladı. Yazıda gösteri sürecinin nasıl olduğu, kaç …

İletişim Başkanlığı 30 Ağustos’taki İHA gösterisi hakkında detayları içeren bir yazı yayımladı. Yazıda gösteri sürecinin nasıl olduğu, kaç kişinin görev aldığı ve kaç İHA’nın yer aldığını açıklandı. 30 Ağustos’ta tertip edilen etkinlik led ışıklar ve İHA’lar kullanılarak hazırlandı.

30 Ağustos’taki İHA gösterisi: Atatürk silüeti de bulunuyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 300 insansız hava aracı (İHA-drone) ile gerçekleştirilen kutlamalar yapıldı. 30 Ağustos’taki zaferin mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün de silüeti yansıtıldı. Türk Bayrağı silüetinin yanı sıra bir de Zafer Bayramı yazısı gösteri içerisinde gökyüzüne yansıtıldı.

Türk tasarımcılar tarafından tasarlanan bu gösterinin 1,5 aylık hazırlık süreci bulunuyor ve arka tarafta da toplamda 37 kişi görev aldığı aktarılıyor.

İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 30 Ağustos’tan birkaç gün evvel yaptığı açıklamada, Zafer Bayramı’nın bu yıl de devletin şanına yaraşır ve bambaşka heyecanla kutlanacağını belirtmişti. Bunun daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Zafer Konseri ve İHA gösterisinde, led ışıklarla modifiye edilmiş toplam 300 İHA kullanıldı.

Gösterinin 1,5 ay süren hazırlık sürecinde toplamda 37 kişi görev alırken ekipte 7 yazılım mühendisi, 2 endüstri mühendisi, 3 kişilik 3D koreograf ekibi, 2 proje koordinatörü ve 23 kişilik İHA operatörleri takımı yer aldı.

Gösterinin kusursuz olması adına, gerçek zamanlı simülasyon hesaplamaları yapıldı. Bunun yanı sıra herhangi bir aksilik yaşanmaması adına 3 gece süresince 27 saatlik test uçuşları gerçekleştirildi. 30 Ağustos Zaferi temalı ışıklı İHA gösterisi, tüm televizyon kanallarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı’nın YouTube kanalları ve sosyal paylaşım sitesi hesaplarından canlı olarak yayımlandı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ