Teknoloji Haberleri

350 Mbps SuperVDSL’li TP-Link Archer VR2100’ü İnceledik!

VDSL’de geldiğimiz son nokta, TP-Link Archer VR2100 ile vücut buluyor ve evlere geliyor. Bu cihazın anlatılacak çok yanı var, Lakin geçmeden …

350 Mbps SuperVDSL’li TP-Link Archer VR2100’ü İnceledik!

VDSL’de geldiğimiz son nokta, TP-Link Archer VR2100 ile vücut buluyor ve evlere geliyor. Bu cihazın anlatılacak çok yanı var, Lakin geçmeden evvel mühim bir detayı vermemiz lazım. Bu cihaz, hem bir modem olarak kullanılıyor hem de router olarak iş yapabiliyor. bununla beraber 2 tipte de ürün arayanlar için güzel bir alternatif oluyor.

TP-Link’in bu kısımda çok sayıda modeli var ve bazı zaman gövde yapısı olarak da boyut haricinde pek fark göstermiyorlar. Daha evvel bu seriden Archer VR2800‘ü detaylarına bakmıştık, o cihaz da güçlü ağ sahip olduğu özelliklerine ev sahipliği yapıyordu. Lakin Archer VR2100’ü ise farklı kılan bir donanımı var, o da SuperVDSL‘i desteklemesi. Peki, nedir bu Super VDSL?

SuperVDSL Nedir?

SuperVDSL, Aslını söylemek gerekirse VDSL2 destekli hatlarda Profile 35b şeklinde yer alan yeni bir bağlantı türü, Lakin her bölgede kolay kolay bulunamayabiliyor. O nedenle bu hızdan ve bu bağlantı türünden yararlanmak istiyorsanız, bu cihazı satın almadan evvel ilk yapmanız gereken şey, servis sağlayıcınızı arayıp, hattınızın bu desteği gösterip göstermediğinden emin olmak olacaktır. Bu işi hallettikten sonra ise artık Archer VR2100‘ü kullanmaya hazırsınız.

Archer VR2100, Super VDSL desteği ile beraber totalde 350 Mbps’e kadar teorik performans gösteren bir cihaz oluyor. Tabiki geriye yönelik olarak da uyum içinde, yani ADSL, ADLS2, VDSL gibi altyapıları da destekliyor. bazı zaman bu cihazla ADSL2+’ta 24 Mbps, VDSL2’de ise 100 Mbps hızları görebileceğinizi de altını çizelim.

Çok Yönlü Bağlantı Desteği

Archer VR2100’de çok yönlü bağlantı desteği mevcut durumda. İster az evvelki bahsettiğimiz ağ altyapılarını kullanın, ister Ethernet portu yoluyla bağlanın, ister bir 4G dongle’ı ile USB üstünden mobil internet bağlantısı kurun. Hepsi için seçeneği size sunuyor bu cihaz. Bunların yanında bir de OneMesh adında bir etkiye yer veriyor ve bu özellik, son zamanlarda kompakt bir çözüm yoğun biçimde kullanılmaya başlandı. Archer VR2100, Mesh olarak da bildiğimiz, bir Mesh Wi-Fi ağı oluşturabiliyor. Tabiki bunun için diğer cihazın da TP-Link olması ve onun da OneMesh donanımıni desteklemesi lüzumlu. bununla beraber kapsama alanınızı genişletmek için, farklı katlara taşımak için baştan bir ağ sistemi kurmak yerine, bu cihaza eklemede bulunarak bu alanı genişletebiliyorsunuz.

Archer VR2100, adından da anlaşılabileceği gibi totalde 2100 Mbps teorik hıza erişebilen bir cihaz oluyor. 802.11ac kablosuz ağ standardının kullanıldığı bu cihaz ile 2.4 GHz ve 5 GHz ağlara bağlanabiliyorsunuz. 2.4 GHz ağda 300 Mbps’e kadar, 5 GHz ağda ise 1733 Mbps’e kadar destek gösteren Archer VR2100, bunun yanısıra bağladığınız tüm cihazlara yüksek ölçekte eş zamanlı veri transferi yapabilsin diye 4 x 4 MU-MIMO donanımı ile donatılmış. Bu da bağlantı kalitesini arttırmayı sağlıyor.

Yaptığımız denemelerde oldukça iyi bir çekim gücü ve iyi bir veri iletim performansı sergileyen Archer VR2100, uzun zamandır kullandığımız VR2800’ün yerini şimdilik aldı. Lakin kullandığımız yerde SuperVDSL desteği olmadığı için bu donanımıni deneyemediğimizi de belirtmemiz gerekiyor. Başta da belirttiğim gibi bu özellikten yararlanmak için servis sağlayıcının altyapıda bu teknolojiye yer vermesi gerekiyor.

Kolay  Kurulum ve Kullanım

Archer VR2100’ün kurulumu ve kullanımı ise diğer TP-Link cihazları gibi oldukça kolay. Tamamen Türkçe dil desteğine sahip Tether uygulaması yoluyla Android yahut iOS tabanlı mobil cihazlar üstünde de çok kolay biçimde kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu uygulama üstünden yalnızca kurulumu yapmıyor, ağ ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok ayarı da hazırlayabiliyorsunuz. Ebeveyn denetimlerini elde geçirebilir, konuk ağı oluşturabilir ve daha pek çok güvenlik ile ilgili dokunuşta bulunabilirsiniz.

Sonuç

TP-Link Archer VR2100, 802.11ac Wi-Fi 5 kategorisi için güzel bir opsiyon oluyor. Özellikle router donanımı yer alan bir modem arayanlar ve altyapısında da Super VDSL desteği yer alanlar bilhassa beğenecektir diye düşünüyoruz. Bunun haricinde da kablolu ve kablosuz bağlantı desteğiyle başarılı bir grafik çizen Archer VR2100, piyasada 820 TL fiyatla bulunabiliyor.

CHIP Online Notu: %85

+ Super VDSL donanımı
+ Kolay kurulum & kullanım
+ Yüksek performans
+ Güzel tasarım
+ USB portu

– 802.11ax desteği yok

TP-Link Archer VR2100 Teknik Özellikleri

herkes tarafından bilinen IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Bağlantı Hızı 300Mpbs (2.4GHz), 1733Mpbs (5GHz)
Arabirim 10/100/1000Mbps LAN (3 adet), 10/100/1000Mbps WAN, RJ11, USB 3.0
Anten 3 adet (harici)
Buton WPS, Wi-Fi, Güç, Reset Frekans 2.4GHz, 5GHz
Boyutlar 216 x 164 x 36 mm

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ