Teknoloji Haberleri

4.5 G`ye olumsuz not geldi

4.5 G`ye olumsuz not geldi

4.5 G ye Olumsuz Not Geldi

İnternetin hızını 12 kata kadar arttıran 4,5 G yerliliğe geçişte olumsuz not aldı yapılan araştırmalara göre istenilen verimliliğin yakalanamadığı görüldü ve bu konuda önlemler alınmaya başlandı. Bu araştırmadan haberdar olan Cumhurbaşkanı konuya el attı ve ihale şartlarında değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe bağlı olarak ilk yıl % 30 ikinci yıl % 40 üçüncü yılda ise % 45 yerlilik şartı getirilmiş olmasına rağmen buna GSM operatörleri olan Vodafone, Turkcell ve Türk Telekomun uymadığı görüldü. Yapılacak yerliliğe geçiş yatırımının 9 milyar dolar olması ön görülürken ilk yılda bunun yanına bile yaklaşılamadı ve sadece % 1,8 oldu. Bu durum yerli teknolojinin gelişmesini hedefleyen hükümetin amaçlarından uzak olması ile de yeni önlemlerin gelmesi gündeme geldi. 4,5 G teknolojisi ile insanlar artık çok daha hızlı bir şekilde iletişime geçebilmenin yanında artık akıllı telefonlarından ve tabletlerinden de kesintisiz olarak film izleyebilme olanağına kavuştular. Uzakta olan yakınlar ile görüntülü konuşmanın da kaliteli olarak yapılabilmesi kullanıcıları memnun etmektedir.

4_5_G_

Konuya Bilgi Teknolojileri Kurumu Çalışmaları İle Dahil Oldu

Yerliliğe geçişte sınıfta kalan GSM operatörleri bu konuda yerli teknolojinin yetersizliği ile ilgili bir savunma yapmakta olsalar da yerli teknolojiyi sunan firmalar ise bu konuda operatörlerden bir görüşme talebi gelmediğini belirterek cevap vermektedirler. Böylece Bilgi Teknolojileri Kurumu toplantılar düzenlemeye başladı ve ilk olarak 100’ün üzerinde ki firmayı bir araya getirerek bunlarla toplantı yaptı Bu toplantılar sonucunda Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi adı altında bir organizasyon oluştu ve Ostimin de bu organizasyona destek verdiği görüldü. Başlayan bu oluşum ile artık operatörlerin yerli teknoloji bulamıyoruz diye bir bahanelerinin kalmaması sağlanmakta ve bu konuda Bilgi Teknolojileri Başkanı olan Ömer Fatih Sayan’nın açıklamaları da görülmektedir. Bu kümelenme ile birlikte yerli teknolojiye geçişin hızlanacağı ve ayrıca millileşme sürecine de büyük katkı sağlanacağı görüşü ön plana çıkmaktadır. KOSGEB de konuya dahil olmuş ve bu konuda çalışma yapan şirketlere teşvikte bulunmaya başlamıştır

Yerlileşmeye Uymayan Operatörlere Ceza Geliyor

Hedeflenen yerlileşme oranını tutturamayan operatörler için ceza kesilmesi de gündemde ve böylece onların yerlileşmeye önem vermemeleri halinde para cezası dahil karşılaşabilecekleri yaptırımlar karşısında bu konuya eğilmeleri ve önem vermeleri bekleniyor. Dünya da teknolojinin gelişmesine verilen öneme dikkat çekilmekte ve yapılacak AR- GE çalışmaları için de büyük bir kaynak ayrılması planlanmaktadır. Türkiye’nin bu konuda beklenen atılımı yapması gerektiğini belirten BTK Başkanı yerli teknoloji firmaları ve operatörlerin katkıları ile bu yerli teknolojinin gelişmesi ve kullanılması amaçlanmaktadır. Teknoloji ithal eden bir ülke olmaktan çıkmayı ve teknoloji ihraç eden bir ülke olmayı hedeflemiş olan hükümet bu konuda çalışmalarına hız kesmeden devam etmekte ve bu çalışmaları her alana yaymaktadırlar.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ