Teknoloji Haberleri

40 Gün Bekleyen Telefon: realme C11 İncelemesi!

mobil cihaz coğrafyasında artık realme dendiğinde, bilmeyen, tanımayan yok. hala 2018 senesinde kurulan bu Çinli şirket, nasıl oldu da bir anda …

40 Gün Bekleyen Telefon: realme C11 İncelemesi!

mobil cihaz coğrafyasında artık realme dendiğinde, bilmeyen, tanımayan yok. hala 2018 senesinde kurulan bu Çinli şirket, nasıl oldu da bir anda bu kadar büyüdü ve dünyanın en süratli büyüyen mobil cihaz markası haline geldi derseniz, iyi ürün, iyi fiyat ve müşteri tatminiyetiyle bazı şeyleri doğru yaptı ve odağına özellikle gençleri alarak dinamik bir marka çatısı oluşturdu. Sonunda da başarıya kolay biçimde erişti -ki gerçekten de takdir edilesi bir başarı.

Ülkemizde de mühim bir yeri dolduran realme, hızla art arda pek çok akıllı mobil cihazınu piyasaya sürdü ve bunun neticesinde da, özellikle koronavirüs sebebiyle pek çok markanın kan kaybettiği bir ortamda, realme yüzde 40 oranında büyümeyi başardı. Daha evvel de realme’nin çok sayıda akıllı mobil cihazınu inceledik ve bugün de daha çiçeği burnunda, mis gibi bütçe dostu mobil cihazı realme C11 bizlerle beraber.

Evet, bu makalemizde realme’nin yeni bütçe dostu akıllı mobil cihazı realme C11‘i tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. Özellikle giriş segmentine konumlanan bu güzel telefon, bütçeye uygun modeller içinde belli başlı donanımlarıyla çok dikkat çekici bir model oluyor. Peki, bu özellikler neler; hemen vakit kaybetmeden incelemeye başlayalım.

realme C11 Tasarımı Nasıl?

realme, bilindiği üzere tasarım çizgisiyle oldukça güzel modellere imza atıyor. C11 modelinde de bunu sürdüren marka, bu telefonda ünlü Ressam Piet Mondrian‘dan esinlenmiş ve yine ortaya güzel bir tasarım çıkartmış.

Elimizde Baharat Grisi renkli modeliyle tok bir görüntüye sahip olan C11, bunun yanısıra Nane Yeşili gibi daha canlı rengiyle de tercih edilebiliyor. Arka gövdenin büyük kısmı desenli malzeme ile işlenirken, kameradan bu yana mobil cihazın altına kadar bir şerit çekilmiş ve burası pürüzsüz bir yapı ile ayrılmış. Buraya eklenen realme logosu da mobil cihazın tasarımına dinamik bir hava katmış. Bilirsiniz, mobil cihazlarda bazı zaman logoların büyük kullanılması göze hoş gelmeyebiliyor, Lakin realme, logo yerleşiminde doğru tercihte bulunmuş. Böylece göze oldukça hoş görünüyor doğrusu.

realme C11, giriş segmenti modellerden biri olduğu için plastik malzemeye sahip. Bu noktada bir parantez açmak lazım: Daha evvel incelediğimiz realme 5i de plastik malzemeye sahipti, Lakin tasarım detaylarıyla bu segmentteki pek çok rakibine taş çıkartır ölçüdeydi. realme C11 de bunlardan biri oluyor ve dizaynıyla fark yaratıyor.

realme C11 Çift Sim Kart Desteği

mobil cihazın çevresine incelediğimizde, sağ kenarda ses ve güç butonları yer alırken, sol yanda SIM kart çekmecesini göze çarpıyor. realme C11, çift SIM kart desteğine sahip. aynı zamanda bu çekmecede microSD kart yuvası da ayrı olarak bulunuyor. Böylece bu telefon ile aynı anda hem 2 hattınızı kullanabiliyor hem de microSD kartınızı takabiliyorsunuz.

Alt kısımda da 3.5 mm kulaklık girişinin yer aldığı telefonda, microUSB ve hoparlör mazgalı da burada bulunuyor.

realme C11 Düşme Testi

realme C11’in tasarımına ilişkin vermemiz gereken bir diğer bilgi ise, mobil cihazın oldukça dayanıklı hazırlandığı. realme C11, 10 bin kez düşme testine tabi tutulmuş. bunun yanısıra USB girişi ile üstündeki düğmeler de 10 bin defa kullanılarak test edilmiş. bununla beraber de realme C11, dizaynıyla yalnızca güzel görünen bir telefon olmuyor, aynı zamanda uzun ömürlü bir kullanım vadetmesiyle bizden geçer not alıyor.

realme C11 Ekran ve İşletim Sistemi

Telefonda büyük ekran arıyorsanız, realme C11 beklentinizi çok rahat karşılayacak. Çünkü üstünde 6.5 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran telefon, mini-damla çentik tasarımı ile geniş mi geniş bir ekran görünürlüğü sunuluyor. Bunun yanı sıra, telefondaki ekran – gövde oranı yüzde 88.7 olurken, bunun pratikteki anlamı, keyifli multimedya kullanımları oluyor.

Ekranın en boy oranı da 20:9 şeklinde dizayn edilmiş. Böylece özellikle oyun oynayan ve Netflix üstünden bol bol film / dizi tüketen biriyseniz, bu ekrandan büyük keyif alacağınızı yekten aktarabiliriz.

Bunun yanı sıra uzun kullanmayı tercih edenlerde gözleriniz rahatsız olmasın diye, Göz Rahatlığı moduna da telefona yer verilmiş. Ekran ve gözalıcılık adımından bu donanımı açabiliyorsunuz. bunun yanısıra yine burada Karanlık Mod ve Ekran Renk Sıcaklığı modlarını da görebilirsiniz.

Madem yavaş yavaş arayüzden bahsetmeye başladık, o halde işletim sistemine de gelelim. realme C11’de güncel Android 10 işletim sistemi bulunuyor ve arayüz olarak da realme’nin kendi tasarladığı realme UI yazılımı kullanılıyor. oldukça yalın tasarlanan bu arayüzde, aradığınız her şeyi bulabildiğiniz gibi, derinliklerinde pek çok yararlı fonksiyonla karşılaşıyorsunuz.

Mesela bunlardan biri olarak, mobil cihazın ekranı büyük olduğu için daha kapsamlı multimedya kullanımı için ayırınmüş Ekran donanımınin yer alması oldukça sevindirici. Böylece bir uygulama içindeyken ekranda parmağınızı yukarıya doğru sürükleyerek ekranı ikiye bölebiliyor ve yanına bir başka uygulamayı açabiliyorsunuz.

realme’nin diğer mobil cihazlarında da gördüğümüz Oyun Alanı kısmı, realme C11’de de karşımıza çıkıyor. Bu alanı kullanarak oyun oynarken mobil cihazın performansını arttırabiliyor, dengede tutabiliyor yahut düşük güç modu ile beraber oyun sürenizi arttırabiliyorsunuz.

realme C11 Özellikleri Neler?

Gelelim realme C11’in teknik donanımlarine ve performansına. realme C11, giriş segmente konumlanan mobil cihazlardan biri olurken, performansıyla bu sınıf modeller içinde oldukça akıcı bir deneyim sağlıyor.

mobil cihazın işlemcisi 8 çekirdekli yapıda tasarlanan MediaTek Helio G35. Bu işlemci, 4 çekirdeği ile 2.3 GHz frekansında güç üretiyor, 4 çekirdeği ile ise 1.8 GHz frekansında verimliliği odaklıyor.

realme C11 Depolama Kapasitesi

3 GB RAM ve 32 GB depolama alanı ile sınıfının gereksinimlerini karşılayan telefonda, depolama alanının microSD kart ile desteklenmesi güzel olmuş. Böylece bu alanı kolaylıkla arttırabiliyorsunuz.

Teknik kadroda en fark edilen özellik ise kuşkusuz batarya oluyor. Zira realme C11’de tam 5000 mAh kapasitesinde batarya bulunuyor ve bununla beraber telefon çok uzun soluklu bir kullanım deneyimi sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra, bu mobil cihazın bataryasını şarj edip bir kenara bıraktığınızda, 40 güne kadar bekleme zamanı sunuyor. Aktif kullanımda da oldukça tesirli çalışan telefonda, çok rahat 1,5 günü çıkartabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra güç tasarruf modlarını da kullanarak bu süreyi uzatmanız mümkün.

realme C11 Şarjı Kaç Saat Sürüyor?

Pil ömründen daha spesifik olarak bahsedecek olursak, realme C11 ile 12 saat kadar oyun oynayabiliyor, 21 saat kadar aralıksız film izleyebiliyor ve 31 saat kadar telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Bunlar, bu sınıf bir telefon için gerçekten de güzel değerler. Yani söyleyeceğimz o ki, giriş segmentinde pilinizin bitmeyeceği bir telefon arıyorsanız, realme C11 tam size göre bir alternatif olacak.

Üstelik hepsi bu kadar da değil. Üst segment mobil cihazlarda yer alan bir donanımı daha bulunduran realme C11, ters şarjı da destekliyor. Bunu kablosuz olarak yapmıyor, Lakin microUSB kablosunu kullanarak diğer cihazları şarj edebiliyorsunuz.

realme C11 Kameraları Nasıl?

Ve kameralar… Şimdi biraz da realme C11’in kameralarından söz edelim. mobil cihazın arka yüzünde gördüğümüz kare şeklinde ayrılmış kamera alanı, yalnızca tasarım açısından güzel bir görüntü sağlamıyor, çektiği resimlerla bu hususta ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyor. Kameralarıyla, özellikle giriş seviyesinde bir telefondan pek beklemediğimiz kadar iyi performans göstermesi bizi şaşırtttığını söylemek lazım doğrusu.

Şimdi, bu kamera alanında çift lens kurulumunu göze çarpıyor. Bunlardan ana kameramız 13 MP şeklinde yer alırken, ona 2 MP‘lik bir derinlik sensörü eşlik ediyor. Derinlik sensörünün fiziksel olarak kullanılmış olması, daha tesirli alan derinliği sağlamak açısından önemli. Kaldı ki, telefon Portre moduyla da bunu iyi biçimde yerine getiriyor.

Faz algılamalı lazer otofokuslu ana kamera ile HDR ve ChromeBoost destekli resimler çekebiliyor, bunun yanısıra Full HD video kaydı yapabiliyor ve ağır çekim ile hızlandırılmış video kayıtları alabiliyorsunuz. Yine dilerseniz profesyonel mod seçeneği de burada mevcut.

realme C11 Gündüz Çekimi

Gündüz yapılan çekimlerde iyi ayrıntılara sahip gözalıcı resimler çekebilen realme C11, renkleri de oldukça canlı biçimde görüntülüyor. Çekilen resimlerda nesnelerin dokusunun bozulmadığını görebilirken, portre modunda yapacağınız çekimlerde ise bokeh tesirinin agresif olmamasıyla dengeli resimler elde edebiliyorsunuz.

Düşük ışık koşullarına sıra geldiğinde de, bu sınıf bir telefonda beklenenden daha iyisini yapabiliyor realme C11. Zira telefonda yerleşik bir Gece modu bulunuyor ve bu modda yapacağınız çekimlerde, grenler azaltılıyor ve ortaya eli yüzü düzgün resimler çıkabiliyor. bunun yanısıra Tabiki flaş desteği de kamera alanında mevcut durumda.

Ön kameraya sıra geldiğinde ise, damla çentik ile ekrandan ayrılan 5 MP‘lik kamera bizleri karşılıyor. HDR destekli ve geniş açılı olan bu ön kamerada, AI Selfie desteği de mevcut durumda. bununla beraber yapacağınız selfie çekimlerinde dengeli yüz güzelleştirme efekti uygulanabiliyor. Bunun yanı sıra atlamayalım: Bu ön kamera yoluyla aynı zamanda yüzünüzü tarayabiliyor ve Böylece telefonda kilidi açmak istediğinizde yalnızca kameraya bakmanız yeterli oluyor. Yüz tanıma donanımınin düşük ışıktaki performansının da oldukça akıcı uğraştığını altını çizelim.

Realme C11 ile çekilen resimlerı hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek realme C11, giriş segmentine gelen etkileyici bir model oluyor. Özellikle dizaynıyla çiçek gibi diyebileceğimiz realme C11, sınıfına uygun performans üretmesi, dev batarya kapasitesiyle rakiplerine göre daha uzun pil ömrü sağlaması ve kameralarıyla güzel resimler çekebilmesiyle bu sınıfta şu an en tercih edilesi model oluyor. Fiyatı ise 2699 TL. Fiyatıyla da giriş segmentine gelen yeni nesil mobil cihazlar içinde dengeli bir model olduğu açık. Bu anlamda eğer anlattığımız türde özellikler içeren, fiyatı da çok yüksek olmayan bir telefon arıyorsanız, bu modeli tercih edebilirsiniz.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ
CHIP Online Notu:
%90

+ Çiçek gibi tasarım
+ Geniş ve canlı ekran
+ Su sıçramalarına dayanıklı
+ Uygun performans
+ Uzun pil ömrü
+ Fotoğraf kabiliyetleri
+ microSD ve çift SIM
+ Yüz tanıma donanımı
+ Bluetooth 5 ve aptX desteği
+ Serin çalışıyor

realme C11 Teknik Özellikleri

ADVERTORIAL

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ