Teknoloji Haberleri

80’li Yıllardan Beri Olmayan, 2020’de Gerçek Oldu

Recording Industry Association of America (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) Amerika Birleşik Devletleri müzik endüstrisinin durumunu söyleyen …

80’li Yıllardan Beri Olmayan, 2020’de Gerçek Oldu

Recording Industry Association of America (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) Amerika Birleşik Devletleri müzik endüstrisinin durumunu söyleyen yıl ortası raporunu yayımladı. Raporda sürpriz olmayan pek çok sonuç yer alsa da (akış hizmetleri yükselmeye, fiziksel satışlar düşmeye devam etti) birkaç sürpriz de gözleri üstüne topluyor.

Rapora göre 1980’lerden beri ilk defa, plak satışları CD’leri geçti. Plak albüm satışları 2019’un ilk yarısına göre %4 artarak 232 milyon dolara ulaştı. Bu da yılın ilk altı ayındaki fiziksel satış gelirimin %62’sine denk geliyor. Lakin bu miktar, kayıtlı müzik için genel gelirin yalnızca yüzde dördünü oluşturuyor.

Genel olarak fiziksel satışlar 376 milyon dolara düştü ve bu da yıl bazında %23’lük azalma anlamına geliyor. Bunun sebepleri içinde kişilerın müzik mağazalarını ziyaret etmemeleri, sanatçıların turnelere çıkmamaları (ve buna bağlı olarak konserlerde CD satılamaması) ve milyonlarca kişinin COVID-19 salgını sırasında işlerini ve eğlence bütçelerini kaybetmesi bulunuyor. Tabii ki bu sebeplerin içinde akış hizmetlerine kayış da mühim bir yere sahip.

Akış hizmetlerine üyeliklerin artmış olması ise pek şaşılacak bir olay değil. Misal verilecek olursa Spotify, yılın ilk altı ayında 12 milyon Premium üye kazanarak küresel olarak toplam 138 milyona ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri’deki ücretli akış hizmeti kullanıcılarının sayısı 2019’un ilk yarısına göre %24 artarak 72 milyonu aştı. Toplam akış geliri ise yıl bazında %12 yükselerek 4,8 milyar dolara çıktı.

Reklam destekli akış gelirinin büyümesi ise pek çok sektörde reklam gelirinin azalması ile beraber ciddi ölçüde azalarak yıl bazında yalnızca %3’e düştü. buna karşın akış hizmetlerinin baskınlığını gösteren bir biçimde reklam destekli akış geliri (421 milyon dolar) bu dönem içerisinde hem fiziksel satışlardan, hem de dijital indirmelerden (351 milyon dolar) fazla olmayı başardı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ