8K ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNDE TELEVİZYONLAR GELİYOR

8K ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNDE TELEVİZYONLAR GELİYOR

8k-televizyonlar-ne-zaman-cikiyor

Japonya’nın ileri gelen televizyon kanallarından biri olan NHK, dünya genelinde sürekli olarak 8K yayın yaparak bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Super Hi-Vision olarak bilinen test kanalı yakın zaman önce kullanıma açıldı. İçerik olarak ise hem 4K hem 8K desteklediği görülmüştür. 7680 x 4320 piksel çözünürlüğe sahip olan bu televizyon yayınlarının 4K’ya oranla 4 kat daha üstün performans göstermektedir. Aynı şekilde 1080p’den ise de 16 kat daha net özellikler gösterir. Ve ek olarak 2.22 kanal ses desteğine sahip olması da getirilerini daha da katlamış oluyor.

8K çözünürlüğünün gerekliliği üzerine yapılan tartışmaların sonucu NHK’nın mühendisleri bu konuya açıklık getirdi. 8K’nın insan gözü için yeterli olduğunu söyleyen uzmanlar, daha fazla çözünürlüğün gereksiz olduğundan bahsetti. 8K çözünürlük beraberinde dev ekranları, dosya boyutlarını ve görüntü kalitesi için gereken işlem kapasitesinin büyümesini getiriyor. Özellikle bu konuyla ilgilenen firma, verinin etkin biçimde işlenmesi ve aktarılması için gereklilikleri ihmal etmiyor.

8k-display-resolution

Sahip olduğu yüksek çözünürlük nedeniyle görüntü kalitesine önem verenlerin ilgisini çeken bu televizyonlar henüz daha deneme aşamasında. Deneysel yayınlar üzerinde adından sık sık bahsettiren NHK, bu sayede 4K televizyonları edinmemiş kimseler için de umut vermiş oluyor. 8K çözünürlükte televizyonların şu an piyasa sürülse bile destekleyen alıcı eksikliğinden dolayı kullanılamaması söz konusu. Yaptığı deneysel çalışmalarda bile konser, etkinlik gibi aktivitelerin yayınları sadece birkaç yerde kurduğu ekranlardan yansıtılıyor. Yaklaşık olarak ancak 2020’de bu televizyonların çoğunlukla kullanılacağına dikkat çeken firma yetkilileri o sürece kadar çalışmalarını da sürdürüyor.  Dinamik renklendirme sistemini etkin şekilde kullanmanın amaçlanması 8K’nın sevilmesinin ve kullanılmasının da önünü açmış oluyor. Bu sebeple gereken her türlü imkanın sağlanması göz ardı edilmiyor.

  • Site İçi Yorumlar
  • Dısqus Yorumlar