Teknoloji Haberleri

AB ülkelerinde ücretsiz internet

AB ülkelerinde ücretsiz internet

AB Ülkelerine Ücretsiz İnternet

AB ülkeleri vatandaşlarının yaşam standartlarının yükselmesi ve onların hayatı kolaylaştıran internete dışarda oldukları zamanlarda da ücretsiz olarak ulaşabilmeleri için çalışmalar yapmakta ve bu konuda da yeni bir proje oluşturulmuş bulunmaktadır. AB ülkeleri yeni bir projeye imza attılar ve yapılan çalışma ile artık kamuya açık alanlarda insanlar ücretsiz internet kullanabilecekler. Bunun için yapılan çalışmalar ile kamuya açık noktalarda ücretsiz internet noktaları oluşturulacak. Hazırlanan bu proje ile hastane, belediye, park gibi alanlarda ücretsiz wi-fi noktaları oluşturulacak ve bu şekilde e insanların internete ulaşımları mümkün olacak bunun için hiçbir ücret ödemek zorunda kalmayacak Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin vatandaşları. 

2019 yılına kadar tamamlanması beklenen proje ile internet kullanımında sıkıntı yaşanan yerlere ise öncelikler tanınması kararlaştırıldı. Bu bölgelerde toplamda 6 bin noktaya bu wi-fi erişimi sağlanması planlanmaktadır.

Avrupa Birliğinin WİFİ4EU Projesi

Bu projeye 120 milyon Euro kayak ayrılacak ve böylece bu wi-fi noktalarının kurulması için gerekli cihazların alınması görevini Avrupa Birliği üstlenmiş olacak. Avrupa Birliği tarafından kurulacak olan bu noktaların internet bağlantısının 3 yıl boyunca sürdürülmesi görevi de yerel yönetimlerde olacak. Hangi bölgeler için bu daha öncelikli olarak yapılacak bir uygulama diye merak edenler için başvuru sırasının önemli olduğu görülmekte yani ilk başvuran yerel yönetimler şanslı olacaklar ve o bölgeye öncelikle yatırım yapılacak. Bu projenin başlama tarihi olarak da bu yılın son dilimi görülmektedir. Bu uygulama ile AB vatandaşları wi-fi noktaları bulunan bölgelerde internete ücretsiz olarak ulaşabilecekler. Bu konuda yapılan çalışmaların amacı ise araştırıldığında insanların yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlanmakta ve internete ulaşma anlamında sıkıntı yaşayan kişilerin bu uygulama ile interneti kullanabilmeleri sağlanması amaçlanmaktadır.

Güvenli İnternete Ulaşım Sağlanacak

Bu ücretsiz olarak hazırlanacak kamuya açık noktalarda bulunacak wi-fi noktaları ile kişiler güvenli internet kullanımına da kavuşmuş olacaklar. Güvenlik son derece yüksek olarak hazırlanacak olan bu noktalarda internet kullanan kişiler kendi internetlerini kullanmayacaklar ve böylece onların telefonlarına ve bilgisayarlarına hackerlerin ve dolandırıcıların sızması da engellenmiş olacaktır. Bu projenin başarılı olması bekleniyor ve alınacak olan olumlu gelişmeler ile de daha da yağın bir şekilde uygulanmaya devam edileceği de beklentiler arasında. Günümüzde ülkemizde olan bazı açık alanlarda da wi-fi noktaları bulunmakta olsa da bu yeterince yaygın olmadığı gibi insanların çok fazla ihtiyaç duyduğu hastane, belediye, okul gibi alanlarda henüz kullanılmadığı için yeterli olarak görülmemektedir.

 

Pek çok ülkenin neden Avrupa Birliğine girmek için büyük çaba gösterdiğinin bir belirtisi de hazırlanan bu proje olmaktadır. Bu ve bunun gibi projelerin getirdiği kolaylıklardan ve avantajlardan yararlanmak isteyen üye olmayan gelişmekte olan ülkeler üyelik işlemlerini tamamlayarak birliğe girmek ve bu insanların hayatını kolaylaştıran yatırımların kendi ülkelerine de yapılmasını istemektedirler.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ