Teknoloji Haberleri

ABD, Huawei Teknolojisini Kullanıyorsa Almanya’yı Cezalandırabilir

ABD, Huawei Teknolojisini Kullanıyorsa Almanya’yı Cezalandırabilir

ABD istihbarat veri paylaşımını sınırlamakla tehdit etti.
 

ABD, müttefiklerini Huawei’yi atmaya zorlamaktan çekinmedi, ama şimdi ciddi sonuçlara yol açacak tehditlere yol açıyor. Wall Street Journal, ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell’in Almanya’nın ekonomi bakanı için, Huawei gibi Çinli üreticilerin 5G ağlarını kurmalarına izin verirse, ülke ile istihbarat paylaşımını sınırlayacağını belirten bir mektup yazdığını öğrendi. Güvenli iletişimin savunma için hayati önem taşıdığını öne süren Grenell, Huawei gibi şirketlerin bu güvenliği baltalayabileceğini savundu.

Almanya, şimdiye kadar, bir soruşturmanın Huawei’nin kablosuz ekipmanı aracılığıyla verileri ele geçirebileceğine dair kanıt göstermediğini gösterdikten sonra Huawei’nin 5G sözleşmelerinde teklif vermesine izin vermeye yöneldi. Amerikan yetkililer, bugüne kadar kamuya açık bir kanıt sunmadılar, bunun yerine güvenlik tehditleri ve Huawei’yi yaptırım ihlalleriyle ve ticari gizli hırsızlıkla suçlama potansiyeline odaklandılar. WSJ, Almanya’nın, kaynak kod incelemeleri ve 5G ağı işleten kişilerin gözetimi dahil olmak üzere Çinli firmaların dürüst olmasını sağlamak için bazı güvenlik önlemleri almayı planladığını anlıyor.

ABD bu tehdidi takip ederse, İngiltere ve diğer ekipmanların Çin teçhizatına ağlarının bir bölümünde izin verilmesine karar vermiş olan önemli sonuçları olabilir. Bu kesinlikle Huawei gibi şirketler için baş ağrısı yaratacaktır. Bu ülkeler Çin firmalarının gerçek bir tehdit olduğuna inanmasalar bile, hayati önem taşıyan güvenlik verilerini kaybetmekten korktukları için büyük pazarların dışında kalabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ