Teknoloji Haberleri

ABD merkezli teknoloji devleri kan kaybediyor!

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketlerinin hisselerinde artışlar görülüyordu. Borsadaki yükselişin yerini düşüşe …

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketlerinin hisselerinde artışlar görülüyordu. Borsadaki yükselişin yerini düşüşe bırakmasıyla teknoloji devlerinin de düşüşü başlamış oldu. Biliyorsunuz geçenlerde Apple 2 trilyon dolar değerlenmeye ulaşan ilk Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirket olmuştu Lakin işler diğer teknoloji şirketleri için aynı biçimde ilerlemiyor. Amerika Birleşik Devletleri’li şirketler değer kaybediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’li şirketler değer kaybediyor: en çok kanı Apple kaybetti

Dünyanın en değerli şirketleri içinde en çok Amerika Birleşik Devletleri’den isimler bulunuyor. Bunun yanı sıra borsadaki sert düşüşten etkilenen Amazon, Microsoft ve Sosyal paylaşım sitesi Facebook gibi şirketler Nasdaq 100 Endeksi’nin işlemlerinden sonra yüzde 5’ten çok düşüş yaşadı.

Hisse düşüşlerinden etkilenen şirketler hangileri? Düşüşün liderleri içinde Microsoft yüzde -6,19, Amazon yüzde -4,63, Tesla yüzde -9,02, NVIDIA yüzde -9,28 ve Zoom yüzde -9,97 ile bulunuyor. AMD hisseleri de gözle görülür biçimde yüzde -8,51 düştü. Tarihinin en büyük düşüşünü ise Apple yaşadı. 2 trilyon dolara ulaşan şirket, yeni açıklanan sayılara göre, tek bir günde 180 milyar dolar kaybetti.

Financial Times’ın haberinde Softbank perşembe günü başlayan çöküş evvelsinde teknoloji hisselerinde milyarlarca dolarlık türev ürün aldığı aktarıldı. Corona virüsü sonrası dengelerin değişmesiyle yatırımcılar kendilerini güvence altına almak istiyor. Karantina sürecinde her ne kadar güçlü kârlar elde edilse de yine de bu sebeple bir değer kaybı yaşanıyor.

Gelirler ne durumdaydı? Onları hatırlayalım

Nisan ve haziran ayı dönemlerinde Apple, Amazon, Microsoft, Sosyal paylaşım sitesi Facebook ve Google gibi dev şirketler bilançolarını açıklamıştı.

Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 88,9 milyar dolara ulaşmıştı.  Apple’ın geçen yılın aynı dönemine göre gelirleri yüzde 11 artmış ve 59, 7 milyar dolara ulaşmıştı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’nu da aynı biçimde yüzde 11’lik bir artış yaşadığı paylaşılmıştı. Google Alphabet’in ise gelirleri ilk kez düşüş yaşamış yüzde 2’lik bir gerileme yaşamıştı.

Teknoloji şirketlerinin bu durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ