Teknoloji Haberleri

ABD’nin 2020 Seçimleri, Tekrar Rusya, Çin ve İran’lı Hacker’ların Gayesinde

Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri seçimlerini bir kez daha etkilemeye uğraştığı yaşandı. Microsoft’un açıklamasında Çin ve İran’ın da adları …

ABD’nin 2020 Seçimleri, Tekrar Rusya, Çin ve İran’lı Hacker’ların Gayesinde

Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri seçimlerini bir kez daha etkilemeye uğraştığı yaşandı. Microsoft’un açıklamasında Çin ve İran’ın da adları geçiyor.

Saldırılarda hem Joe Biden’ın, hem de Donald Trump’ın kampanyalarının hedef alındığı, Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin 2020 seçimlerinde görev alacak diğer ytesirlilerin ve grupların hedefte olduğu belirtiliyor. Microsoft, tespit ettiği saldırıların “büyük bölümünün” başarılı olmadığını ve “ürünleri içerisindeki güvenlik araçları tarafından durdurulduğunu” söylüyor. buna karşın saldırıyı düzenleyen grupların ısrarlı olduğu belirtiliyor. Saldırıları düzenleyen Strontium adlı Rus grubun 2016’da da Amerika Birleşik Devletleri’nin işlerini karıştırmaya uğraştığı biliniyor.

Çin’e gelindiğinde ise Microsoft, son altı aydır “Zirconium” adlı bir grubun “binlerce” saldırısını tespit ettiğini söylüyor. Zirconium’un “Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine yakın olan bireyleri” hedef aldığı belirtiliyor.

İran’dan gelen saldırıları ise “Phosphorous” adlı bir grup düzenliyor. Bu grubu “yıllardır” ayrıntılı olarak takip ettiğini söyleyen Microsoft, grubun bu yıl mayıs ve haziran ayları içinde hükümet ytesirlilerinin hesaplarına oturum açmaya uğraştığını Lakin bunu başaramadığını sözlerine ekledi

Microsoft, saldırıların çoğunu püskürtmekte başarılı olduğunu söylese de, seçim güvenliği için daha çok federal fona ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ